ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են կորոնավիրուսի տարածման դեմ ուղղված քայլերը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ԱԳ նախարարները քննարկել են COVID-19-ի համավարակի հետ կապված իրավիճակը երկրներում, ինչպես վարակի տարածմանը հակազդելուն և բացասական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված քայլերը»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Զրուցակիցները նաև կարծիքներ են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների ակտուալ հարցերի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և ՄԱԿ շրջանակում փոխգործակցության շուրջ։
Ապրիլի 8-ի դրությամբ Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակման 1175 նոր դեպք է գրանցվել, hիվանդների ընդհանուր քանակը հասել է 8672-ի, հայտնում է օպերատիվ շտաբը։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: Ապրիլի 8-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի 28 նոր դեպք է գրանցվել, հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 881-ի։ Ապաքինվել է 114 մարդ։ Մահվան 9 դեպք է գրանցվել։

8 Апрель 2020 - 14:57 AMT
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян обсудил по телефону с главой МИД РФ Сергеем Лавровым шаги по противодействию распространению коронавируса и нейтрализации его последствий.
Телефонный разговор Лаврова и Мнацаканяна состоялся 8 апреля по инициативе армянской стороны, пишет РИА Новости.
«Главы внешнеполитических ведомств обсудили ситуацию в обеих странах в связи с пандемией коронавируса COVID-19, шаги по противодействию распространению инфекции и нейтрализации ее негативных последствий», – заявили в МИД РФ.
Отмечается, что стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонних отношений, нагорно-карабахскому урегулированию, взаимодействию в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ, ООН.
В Армении, по состоянию на 8 апреля, выявлен 881 случай коронавируса, 114 человек выздоровели, 9 человек скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.