10 Ապրիլ 2020 - 13:34 AMT
Արցախում ապրիլի 10-ի ընթացքում թեստավորված անձանցից ևս 2-ի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, տեղեկացնում է երկրի առողջապահության նախարարությունը։
Այսպիսով կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն Արցախում հասել է 5-ի։
Առաջին վարակակիրը Միրիկ համայնքի հաստատված դեպքով բնակչի ընտանիքի անդամ է (առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար), երկրորդը՝ երկկողմանի թոքաբորբով, էպիդեմիոլոգիական անամնեզով, Հանրապետական բժշկական կենտրոն ընդունված Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքի բնակիչ (ծնված 1951 թ.), որի առողջական վիճակն այս պահին գնահատվում է միջին ծանրության. ունի նաև ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:
Նշված քաղաքացու ընտանիքի անդամները վերջին 3 օրը գտնվել են ինքնամեկուսացման մեջ՝ բժիշկների խիստ հսկողության ներքո, իսկ քաղաքացու հետ սերտ շփում ունեցողների ու հավանական կոնտակտավորների շրջանակը ճշտվում է: Այս թեմայի հետ կապված նոր մանրամասներ կհաղորդենք ավելի ուշ:
Օրվա ընթացքում թեստավորված մյուս քաղաքացիների, այդ թվում՝ երկու ոստիկանի թեստի արդյունքները բացասական են, այսինքն կորոնավիրուս նրանց մոտ չի հաստատվել:

10 Апрель 2020 - 15:01 AMT
В Арцахе у двоих лиц, протестированных в течение 10 апреля, диагностирован коронавирус. Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
Таким образом, общее число зараженных в Арцахе достигло 5.
Один из новых зараженных – член семьи жителя села Мирик, у которого уже подтвержден коронавирус (состояние его здоровья удовлетворительное). Второй зараженный – житель города Карвачар (1951 г.р.), с двусторонним воспалением легких, эпидемиологическим анамнезом. Состояние здоровья последнего оценивается как средней тяжести, у него есть и сопровождающиеся хронические болезни.
Члены семьи данного лица уже три дня находятся в самоизоляции, под строгим контролем врачей. Сейчас выясняется круг общения больного.
Результаты проведенных 10 апреля тестов остальных граждан, в том числе двух полицейских, отрицательные.
Ранее стало известно, что состояние здоровья первого подтвержденного зараженного коронавирусом в Арцахе – жителя общины Мирик – оценивается как стабильное. Число граждан, имевших возможные контакты с ним, составляет 20, однако жители села, исходя из соображений безопасности, полностью самоизолировались.