ԵԱՏՄ երկրների էներգետիկայի նախարարները 2 շաբաթվա ընթացքում պետք է պայմանավորվեն ԵԱՏՄ-ի տարածքով առաքվող գազի սակագների ձևավորման վերաբերյալ, հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
«Մինչև հիմա համաձայնեցված չեն գազի և առաքման սակագները: Այս թեման շատ արդիական է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Բելառուսի համար: Այս հարցում կան որոշակի անհամատեղելի դիրքորոշումներ Ղազախստանի և Ռուսաստանի հետ: 2 շաբաթվա ընթացքում էներգետիկայի նախարարների մակարդակով նրանք պետք է լուծում գտնեն այդ խնդիրների համար», – ասել է Մյասնիկովիչը:
Մարտի 31-ին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել էր «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Ապրիլի 9-ին փոխվարչապետը հայտնել էր, որ ռուսական կողմից դեռ պատասխան չկա։
2019 թվականի հունվարի 1-ից սահմանին Հայաստանը ՌԴ-ից գազը ստանում է հազար խորանարդ մետրի դիմաց $165 գնով՝ նախկին $150-ի փոխարեն։ ՀՀ-ում գազի սակագինը կազմում է 139 դրամ մեկ խորանարդի դիմաց:

Министерства энергетики стран ЕАЭС должны за 2 недели выработать подходы по формированию цен и тарифов на газ и его прокачку по территории Союза. Об этом заявил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович.
«Эта тема очень актуальная и для Армении, и для Беларуси. Есть определенные несогласованные позиции по данному вопросу с Казахстаном и Российской Федерацией. В течение двух недель на уровне министров энергетики должны найти развязку этих проблем», -сказал Мясникович.
Вице-премьер Армении Мгер Григорян 31 марта обратился с письмом к председателю правления «Газпрома» Алексею Миллеру, предложив начать новые переговоры по цене на газ. По словам вице-премьера, очевидно, что последствия коронавируса возымеют отрицательное влияние на социально-экономическое развитие стран, что приведет к снижению объемов потребления энергоресурсов.
9 апреля Григорян сообщил, что пока не получил ответа от российской стороны.
В 2019 году цена газа на границе Армении выросла до 165 долларов за 1000 кубометров со 150 долларов в 2018 году.