14 Ապրիլ 2020 - 15:48 AMT
Արցախի պարետ Գրիգորի Մարտիրոսյանի որոշմամաբ՝ անձանց տեղաշարժի նոր սահմանափակումներ են մտցվել և սահմանվել է անձանց պարտադիր ինքնամեկուսացում` կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով։
Ըստ որոշման՝ անձի ինքնամեկուսացման վայրը չի կարող փոխվել, մինչև համապատասխան որոշման չեղարկումը։
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 15-ից։
Ապրիլի 14-ին Արցախում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է ընթանում։
Տնից դուրս գալու դեպքում քաղաքացիները պետք է լրացնեն հատուկ ձևով անցաթուղթ, աշխատանքի գնալու դեպքում ներկայացնեն համապատասխան ձևաթուղթ։
Նշվում է, որ մինչև ապրիլի 15-ը՝ ժ, 22։00-ն, սահմանված վայրերում տեղադրվելու են հատուկ անցակետեր՝ տեղաշարժը հսկելու համար։
Որոշումը տարածվում է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ, Մոշաթաղ, Ծիծեռնավանք, Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ, Կոճողոտ, Հաթերք և Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքների վարչական տարածքների վրա։
Արցախում կորոնավիրուսով վարակված 6 քաղաքացի կա։ ՀՀ-ում մարտի 16-ից մայիսի 14-ը արտակարգ դրոթյուն է։ Հայաստանում 1067 վարակակիր կա։

14 Апрель 2020 - 15:49 AMT
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) вводят новые ограничения на передвижение граждан и устанавливают обязательную самоизоляцию для предотвращения распространения коронавируса. Соответствующее решение принял комендант Арцаха Григорий Мартиросян.
Ограничения введены для жителей общин Мирик, Мошатаг, Цицернаванк Кашатагского района, Верин Оратаг, Кочогот, Атерк Мартакертского района и Карвачар Шаумянского района.
Так, жители указанных территорий должны выбрать места самоизоляции, которые не могут быть изменены до отмены соответствующего решения. Решение вступит в силу 15 апреля.
14 апреля в Арцахе проходит второй тур президентских выборов.
При выходе из дома граждане должны заполнить специальную проходную бумагу, а если идут на работу, должны представить соответствующий документ.
До 15 апреля в специально отведенных местах будут установлены пропускные пункты для надзором за передвижением граждан.
В Арцахе выявлено 6 случаев заражения коронавирусом. В Армении 1067 зараженных, из которых 265 человек выздоровели, 16 – скончались. В Армении введен режим ЧП с 16 марта, он был продлен до 14 мая.