Ապրիլի 29-ի՝ ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր, հայտնում են Պաշտպանության բանակից:
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել, հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Սա 2019-ի հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է:
ՊԲ-ից հայտնում են, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից: Այս պահի դրությամբ առաջնագծում իրավիճակը հանգիստ է:
Ապրիլի 21-ին ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից հարավային հատվածում անօդաչու թռչող սարք էր խոցվել:

29 Апрель 2020 - 16:40 AMT
29 апреля, около 15:00 и 17:25 (по Еревану), на восточном участке (Мартуни) линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск в направлении армянских позиций ВС Азербайджана применили минометы калибра 60 мм. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В результате инцидента подразделения Армии обороны Арцаха не понесли потерь. После ответных действий, предпринятых армянскими подразделениями, активность противника была подавлена.
«Это первый с июня 2019 года случай применения азербайджанскими ВС минометов в направлении армянских позиций. В течение дня на различных участках линии соприкосновения были зафиксированы нарушения режима перемирия также с использованием стрелкового оружия.
По положению на данный момент ситуация на передовой спокойная. Передовые подразделения АО НКР продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу», – говорится в сообщении АО Арцаха.
21 апреля подразделения противовоздушной обороны Армии обороны НКР сбили азербайджанский беспилотный летательный аппарат типа ORBITER, вошедший в воздушное пространство Арцаха.