ԱՄՆ սնունդի և դեղորայքի վերահսկողության գերատեսչությունը (FDA) թույլատրել է ամերիկահայ գործարար Նուբար Աֆեյանի Moderna Therapeutics բիոտեխնոլոգիական ընկերությանն անցնել իր պատվաստանյութի հետազոտման երկրորդ փուլին:
Այն շուտով կմեկնարկի։ MRNA-1273 պատվաստանյութը առաջինն է, որ ստացել է թույլտվություն ամերիկյան հիվանդանոցներում փորձարկումներ անցկացնելու համար: Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ հետազոտման 3-րդ փուլը նախատեսված է սկսել ամռան սկզբին, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Պատվաստանյութի պատրաստման ուղղությամբ աշխատանք են տանում նաև այլ ընկերություններ: Օրերս Pfizer և BioNTech ընկերությունները հայտարարեցին, որ մայիսի 5-ից հիվանդանոցներին կտրամադրեն պատվաստանյութեր՝ փորձարկումների համար:
Ամերիկյան ու գերմանական այս ընկերություններն ասում են, որ եթե պատվաստանյութը հաջողությամբ անցնի փորձարկումները, ապա հնարավոր է՝ այն պատրաստ լինի մինչև տարեվերջ ԱՄՆ-ում լայն տարածման համար՝ շրջանցելով մի քանի տարվա պատվաստանյութի զարգացմանը բնորոշ ժամանակացույցը: Բարեհաջող ընթացքի դեպքում 2021-ին հնարավոր կլինի կազմակերպել պատվաստանյութի հարյուր միլիոնների հասնող արտադրությունը:
Ընկերությունները հույս ունեն, որ ԱՄՆ-ի սննդի և դեղորայքի վերահսկմամբ զբաղված գերատեսչությունը հնարավորինս շուտ կտրամադրի թույլտվություն փորձարկումնները սկսելու համար: Դրանց համաձայնվել է մասնակցել մոտ 360 մարդ տարբեր տարիքային խմբերից:
Որպես գյուտարար, ձեռներեց և գլխավոր տնօրեն՝ Նուբար Աֆեյանն իր 30-ամյա գործունեության ընթացքում համահիմնադրել և օգնել է կայանալ 40 հաջողակ նորաստեղծ ընկերության։ Նա նաև Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիրն է և գլխավոր գործադիր տնօրենը: Ընկերությունը մարդու կյանքին առնչվող գիտաճյուղերում իրականացնում է համակարգային նորարարություններ, որոնք բարելավում են մարդու առողջությունն ու մարդկային կայուն զարգացումը: 2015-ին նա համահիմնադրել է նաև «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։

8 Май 2020 - 11:20 AMT
Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA) США разрешило американской биотехнологической компании Moderna, основателем которой является американский инженер-технолог армянского происхождения Нубар Афеян, перейти ко второму этапу исследования созданной ею вакцины против коронавируса.
Он начнется довольно скоро. Компания сообщает, что третий этап исследования вакцины MRNA-1273 планируется на начало лета, пишет «Голос Америки».
Работы по созданию вакцины ведут и другие компании. На днях компании Pfizer и BioNTech заявили, что 5 мая больницам будет предоставлена вакцина для проведения испытаний.
Эти американская и немецкая компании отмечают, что если вакцина успешно пройдет испытания, то, возможно, она будет готова к широкому распространению в США до конца года, не следуя графику разработки вакцины в течение нескольких лет. В случае удачных испытаний уже в 2021 году возможно будет организовать производство вакцины.
Компании надеются, что FDA выдаст им разрешение на скорое начало испытаний. В них согласились принять участие около 360 человек разных возрастных групп.
Вакцина компании Афеяна, по словам разработчиков, была создана в рекордные сроки, учитывая угрозу дальнейшего распространения коронавируса,- всего за 42 дня с момента секвенирования генома вируса. Над проблемой работали почти 100 сотрудников Moderna, работа велась даже на выходных.