Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Մակուչյանը և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործի վճիռը, որը վերաբերում է 2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված Գուրգեն Մարգարյանի գործին, Ադրբեջանի ու Հունգարիայի իշխանությունների գործողություններին՝ մարդասպանի ազատ արձակման հետ կապված։
Համաձայն ՄԻԵԴ-ի վճռի՝ Ադրբեջանը խախտել է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք) և 14-րդը (Խտրականության արգելքը)։ Ինչպես նշվում է որոշման մեջ «Ադրբեջանն անխոհեմորեն չի կարողացել ապահովել բանտարկության ռեժիմ իր սպայի համար, որը հանցագործություն է կատարել էթնիկ ատելության հիմքով», նրան ներում է շնորհվել, ապահովվել է աջակցություն։ Ադրբեջանը չի կարողացել ժխտել խտրականության մասին հայտարարությունները։
Ըստ ՄԻԵԴ-ի որոշման՝ Ադրբեջանը հայցվորներին պետք է վճարի 15,143 ֆունտ ստերլինգ՝ որպես կատարած ծախսերի փոխհատուցում։
Դատարանը չի արձանագրել որևէ խախտում՝ կապված Հունգարիայի հետ։ ՄԻԵԴ-ի որոշման համաձայն՝ չկա որևէ ապացույց, որ Հունգարիայի իշխանությունը կարող էր կամ պետք է իմանար, որ դատապարտյալն ազատ կարձակվի Ադրբեջանում։
Հայցվոր կողմերը 2 երկրի կառավարությունից չեն պատահնջել և ոչ մի ֆինանսական փոխհատուցում։ Մակուչյանը (Մարգարյանի հետ նույն ծրագրով Հունգարիայում գտնվող սպան, ում ևս Սաֆարովը ցանկացել է սպանել – խմբ․) նշել է, որ իրենք արդարություն են փնտրում, այլ ոչ փոխհատուցում և ցանկանում են վերջ տալ հայերի հանդեպ ատելությանն ու անպատժելիությանը։
Գուրգեն Մարգարյանը սպանվել է 2004-ին Հունգարիայում ընթացող ՆԱՏՕ-ի եռամսյա ծրագրի ժամանակ։ Սաֆարովը հայ սպա Մարգարյանին սպանել էր քնած ժամանկ, կացնով։ Ադրբեջանցին դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտնել էր, որ սպանությանն իրեն դրդել է հայերի և Հայաստանի հանդեպ ատելությունը։ Չնայած հունգարական դատարանը Սաֆարովին 2006-ին դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի, սակայն 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան։ Հայրենիքում Սաֆարովին ազատել էին, մեծարել իբրեւ ազգային հերոսի, կոչումը բարձրաձրել, բնակարան եւ նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 26 мая вынес решение по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии» об убийстве в 2004 году армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанцем Рамилем Сафаровым и о действиях властей Венгрии и Азербайджана в связи с освобождением и помилованием убийцы.
Так, согласно постановлению ЕСПЧ, Азербайджан нарушил ст. 2 Конвенции (право на жизнь) и ст. 14 (Запрещение дискриминации). Как указывается в решении, Азербайджан «необоснованно не смог обеспечить тюремное заключение для своего офицера, совершившего преступление по мотивам этнической ненависти», он был помилован, было обеспечено его продвижение. Азербайджан не смог опровергнуть утверждения касательно дискриминации.
Правопреемники Гургена Маргаряна обратились в ЕСПЧ еще в 2013 году. Они не требовали компенсаций, лишь возмещения понесенных расходов.
ЕСПЧ постановил, что Азербайджан должен заплатить истцам 15,143 фунтов стерлингов за понесенные расходы. Нарушений, связанных с Венгрией, суд не зарегистрировал. ЕСПЧ постановил, что нет никаких доказательств того, что венгерские власти знали или должны были знать, что осужденный будет освобожден в Азербайджане.
31 августа 2012 года убийца был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией. Согласно некоторым источникам, Сафаров был экстрадирован в ответ на обещание Азербайджана выкупить венгерские гособлигации на сумму в 2-3 млрд евро. Официальный Будапешт эти сообщения опровергает.