1 Հունիս 2020 - 13:01 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ պետք չէ իրավիճակը Բելառուսում համեմատել ՀՀ-ում և Ուկրաինայում ժամանակին տեղի ունեցածի հետ, իսկ Փաշինյաններ ու Զելենսկիներ երկրում չկան։ Այդ մասին նա խոսել է երկրի Անվտանգոթյան կոմիտեի նախագահ Վալերի Վակուլչիկի հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով առաջիկա նախագահական ընտրություններին և հայտարարելով, որ երկրում մայդան չի լինի, տեղեկացնում է Belta գործակալությունը։
Լուկաշենկոն հորդորել է զուգահեռներ չանցկացնել ՀՀ-ում և Ուկրաինայում իրադարձությունների հետ։
«Պետք չէ մեզ համեմատել, թե չէ հարևան երկրում գրում են, որ մեզ մոտ նոր Փաշինյաններ ու Զելենսկիներ են հայտնվել․․․ Իրավիճակը տարբեր կարող է լինել, բայց մեզ մոտ չկան Փաշինյաններ և Զելենսկիներ։ Ինչպես էլ ընթացած լինեն իրադարձությունները ՀՀ-ում կամ Ուկրաինայում, այնուամենայնիվ, նրանք տաղանդավոր մարդիկ են՝ և Զելենսկին, և Փաշինյանը։ Ես արդեն մոտիկից ծանոթ եմ նրանց։ Անկասկած, նրանք տաղանդավոր մարդիկ են, և գլխավորը՝ հայրենասեր։ Նրանք հավատարիմ են իրենց երկրներին»,- ասել է Լուկաշենկոն։
Նա հավելել է, որ երբեք թույլ չի տա իրավիճակի ապակայունացում երկրում։ Ըստ նրա՝ ամեն ինչ պետք է լինի ըստ օրենքի։
Նախագահական ընտրությունները Բելառուսում նախատեսված են 2020-ի օգոստոսի 9-ին։ Նախագահի պաշտոնը 1994-ից ի վեր զբաղեցնում է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Նա ընտրվել է նաև 2001, 2006, 2010 և 2015-ի նախագահական ընտրություններում։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко призвал не проводить аналогии и не сравнивать то, что происходит в стране, с некоторыми предыдущими событиями в Армении или Украине. Об этом Лукашенко заявил 1 июня на встрече с председателем Комитета государственной безопасности Валерием Вакульчиком.
Президент Белоруссии заявил, что в стране не будет «майданов», пишет БЕЛТА.
«Не надо нас сравнивать, как недавно газета соседней страны пописывала, что тут у нас появились новые Пашиняны, новые Зеленские и у нас чуть ли не ситуация не то как в Армении, не то как в Украине. Должен сказать, что ситуация по-разному может складываться. Только у нас нет Пашинянов и Зеленских. Как бы там ни происходили в Армении и Украине события, все-таки это люди талантливые – и Зеленский, и Пашинян. Я уже с ними близко познакомился. Это люди талантливые, безусловно, и главное – патриоты своей страны. Они преданы своей стране», – сказал Лукашенко.
Он добавил, что никогда не допустит дестабилизации обстановки в стране.
В Белоруссии на 9 августа намечены выборы президента. С 1994 года этот пост занимает Александр Лукашенко.