Հայաստանի հավաքականի և իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը միացել է ԱՄՆ-ում սպանված աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի հիշատակի #blacklivesmatter նախաձեռնությանը։
Մխիթարյանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված լուսանկարում երևում է, որ «Ռոմայի» ֆուտբոլիստները ծնկի են իջել՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Ֆլոյդի հիշատակին։
«Այսօր մենք միասնական ենք և սատարում ենք #blacklivesmatter նախաձեռնությանը»,- գրել է ֆուտբոլիստը։
Ֆլոյդը մահացել է մայիսի 25-ին այն բանից հետո, երբ սպիտակամորթ ամերիկացի ոստիկանը գրեթե 10 րոպե խեղդել է նրան ծնկով՝ բերման ենթարկելիս։ 46-ամյա տղամարդը օգնության է կանչել մինչև գիտակցությունը կորցնելը։ Ոստիկանը ձերբակալվել է, նրան անզգուշությամբ սպանության մեղադրանք է առաջադրվել։
Միննեապոլիսում տեղի ունեցած այս ողբերգությունը բողոքի մեծ ալիք է բարձրացրել ամբողջ երկրով մեկ։ Ցույցերը վերաճել են անկարգությունների և ոստիկանության հետ բախումների։ ԱՄՆ բազմաթիվ քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանվել և գործի է դրվել Ազգային գվարդիան։

3 Июнь 2020 - 10:33 AMT
Армянский полузащитник «Арсенала» Генрих Мхитарян, выступающий на правах аренды в составе «Ромы», присоединился к инициативе #blacklivesmatter в память об афроамериканце Джордже Флойде, который умер в США в результате удушения сотрудником полиции. Об этом сам футболист сообщил в Facebook.
Он опубликовал фотографию, на которой видно, как футболисты «Ромы» преклонили колени в знак уважения к памяти Флойда.
«Мы едины и сегодня мы преклоняем колено в поддержку #blacklivesmatter», – отметил Мхитарян.
Афроамериканец Джордж Флойд умер 25 мая после того, как белый полицейский на протяжении почти десяти минут душил его коленом при задержании. 46-летний мужчина просил о помощи, пока не потерял сознание. Полицейский арестован, ему предъявлено обвинение в убийстве по неосторожности.
Эта трагедия, произошедшая в Миннеаполисе, вызвала волну протестов по всем США. Демонстрации переросли в беспорядки и столкновения с полицией. Во многих городах введен комендантский час и задействована Национальная гвардия.