6 Հունիս 2020 - 09:22 AMT
Reddit-ի համահիմնադիր ամերիկահայ գործարար Ալեքսիս Օհանյանը հայտարարել է, որ որոշել է հեռանալ ընկերության տնօրենների խորհրդից և խնդրել է իր փոխարեն սևամորթ թեկնածուի ընդունել։
Reddit-ի համահիմնադիրը հեռանում է պաշտոնից` ԱՄՆ-ում բողոքի ցույցերի ֆոնին, որոնք սկսվել են ոստիկանության կողմից աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունից հետո։
«Ես Reddit-ի համահիմնադիրը դարձա 15 տարի առաջ, որպեսզի օգնեմ մարդկանց ընկերակցություն գտնել։ Վաղուց ժամանակն է ճիշտ բաներ անել։ Ես այսպես եմ վարվում հանուն ինձ, հանուն իմ ընտանիքի և երկրի»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ անում է դա որպես հայր, որը պետք է իր սևամորթ դստերը (Օհանյանն ու թենիսիստուհի Սերենա Ուիլյամսը 2-ամյա դուստր ունեն) կարողանա պատասխան տալ, երբ նա կհարցնի․«Իսկ դու ի՞նչ արեցիր»։ Օհանյանը նաև ասել է, որ Reddit-ի բաժնետոմսերից ապագայում ստանալիք եկամուտները ծառայեցնելու է աֆրոամերիկյան հանրությանը և կսկսի 1 մլն դոլար նվիրատվությունից ամերիկյան ֆուտբոլի խաղացող Քոլին Կապերնիկի «Իմացիր քո իրավունքը» ծրագրին։
Ֆլոյդը մահացել է մայիսի 25-ին, երբ սպիտակամորթ ամերիկացի ոստիկանը գրեթե 10 րոպե խեղդել է նրան ծնկով՝ բերման ենթարկելիս։ 46-ամյա տղամարդը օգնության է կանչել մինչև գիտակցությունը կորցնելը։ Ոստիկանը ձերբակալվել է, նրան անզգուշությամբ սպանության մեղադրանք է առաջադրվել։
Մինեապոլիսում և այլ քաղաքներում սկսված ցույցերը վերաճել են անկարգությունների և ոստիկանության հետ բախումների։ Ոստիկանության 114 աշխատակից է տուժել։ ԱՄՆ բազմաթիվ քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանվել և գործի է դրվել Ազգային գվարդիան։

Сооснователь Reddit армянского происхождения Алексис Оганян заявил, что решил покинуть совет директоров компании и попросил взять на его место темнокожего кандидата.
«Я стал соучредителем Reddit 15 лет назад, чтобы помочь людям найти сообщество и чувство причастности. Давно пора делать правильные вещи. Я поступаю так ради себя, своей семьи и своей страны», – заявил Оганян, пишет TJ.
Он отметил, что пишет это как отец, который должен быть в состоянии ответить своей темнокожей дочери (у Оганяна и его жены теннисистки Серены Уильямс есть двухлетняя дочь – ред), когда она спросит: «А что ты сделал?».
Оганян также рассказал, что будет использовать будущие доходы от акций Reddit, чтобы служить афроамериканскому сообществу, и начнет с пожертвования 1 млн долларов программе игрока в американский футбол Колина Каперника «Знай свои права».
«Я считаю, что отставка может быть демонстрацией лидерства со стороны людей, находящихся сейчас у власти. Всем, кто борется за то, чтобы починить нашу разбитую нацию: не останавливайтесь», – добавил Оганян.
Сооснователь Reddit покинул совет директоров на фоне протестов в США.
Волнения в стране начались в конце мая после гибели афроамериканца Джорджа Флойда во время задержания полицией. Во многих городах США проходят протесты и митинги, посвященные вопросам полицейского произвола и расизма.
4 июня в Миннеаполисе прошла церемония прощания с Флойдом. Во время нее известный в США борец за права темнокожих проповедник Альфред Шарптон обвинил президента Дональда Трампа в использовании смерти Флойда в политических целях.