Հունվարի 20-ին Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Հելսինկիում մեկնարկած Եվրոպայի գեղասահքի առաջնությունում հայ գեղասահորդները ժամկետից շուտ ավարտեցին իրենց ելությները: Հայաստանցի գեղասահորդներ Գեղամ Վարդանյանն ու Անի Վարդանյանը չկարողացան անցնել մրցումների երկրորդ փուլ (ազատ ծրագիր) «կարճ ծրագրում» անհաջող ելույթների պատճառով: Արդյունքում նրանք զբաղեցրին վերջին տեղերը խմբերում: Գեղամ Վարդանյանը 39-րդ, իսկ Անի Վարդանյանը 18.62 միավորով վերջին 40-րդ տեղը:
Նշենք, որ «ազատ ծրագրին» կարող են մասնակցել «կարճ ծրագրի» արդյունքում 24 լավագույնների ցուցակում ընդգրկված մարզիկները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիայում, հայ գեղասահորդների անհաջող ելույթների պատճառը մարզումների համար պայմանների բացակայությունն է: Ֆեդերացիայում ավելինին չէին էլ հավակնում, եւ հայ մարզիկների մասնակցությունը պայմանավորված է հիմնականում միջազգային մրցություններին մասնակցելու փորձի ձեռքբերմամբ:

23 Январь 2009 - 17:07 AMT
В стартовавшей 20-го января в столице Финляндии Хельсинки Чемпионате Европы по фигурному катанию армянские фигуристы досрочно завершили свои выступления. Спортсмены из Армении фигуристы Гегам Варданян и Ани Варданян не смогли пробиться во второй тур соревнований (“произвольная программа”) из-за неудачных выступлений в дисциплине “Короткая программа”. Оба армянских фигуриста в итоге заняли последние места в группах. Гегам Варданян – на 39-ом месте. А Ани Варданян с 18.62 очкам заняла последнее 40-ое место.
Отметим, что к исполнению “произвольной программы” допускаются только те, кто попал в список 24-ых лучших по результатам “короткой программы”.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Федерации фигурного катания Армении, причиной неудачных выступлений армянских фигуристов явилось отсутствие условий для тренировок. В Федерации на большее и не рассчитывали, и участие армянских спортсменов обуславливается в основном приобретением опыта на международных соревнованиях.