30 Հունիս 2020 - 13:46 AMT
Արցախի ժողովրդի անունից ԱՀ-ում արտադրված բժշկական նշանակության պարագաներ են ուղարկվել Կալիֆոռնիա նահանգ՝ օգնելու ԱՄՆ ժողովրդին և տեղի հայերին՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում, հայտնել է պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը։
«Օգնությունը, իհարկե, մեծ չի լինի և խորհրդանշական բնույթ կկրի, բայց դրանով Արցախի Հանրապետությունն իր հնարավորությունների սահմաններում կմիանա Covid-19 համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին»,- գրել է նա։
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ Made in Artsakh վերարտադրությամբ դիմակներ և ալկոգելեր են ուղարկվելու ԱՄՆ։
Արցախում կորոնավիրուսի հաստտաված դեպքերի թիվը հասել է 118-ի, 87 հոգի առողջացել է, մահվան դեպքեր չկան։ ԱՄՆ-ն վարակակիրների թվով աշխարհում առաջատարն է, այնտեղ վիրուսը հաստատվել է 2․6 մլն-ից ավելի մարդու մոտ։

30 Июнь 2020 - 15:29 AMT
Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) направит гуманитарную помощь в США. Об этом сообщил глава парламентской фракции Демократической партии НКР Давид Мелкумян.
«В результате обсуждений с руководителями соответствующих государственных структур – председателем парламента, госминистром, министром иностранных дел – достигнута договоренность об отправке в штат Калифорния (США) изделий медицинского назначения, произведенных в Арцахе, с целью помочь дружественному американскому народу и армянской общине США в борьбе с коронавирусом», – отметил он.
По словам Мелкумяна, помощь невелика и скорее носит символический характер, но Арцах тем самым в рамках своих возможностей присоединится к мировой борьбе с коронавирусом.
Ранее политолог Сурен Саркисян предложил властям Арцаха отправить в США произведенные в Арцахе маски и алкогель. Данная инициатива вызвала широкий резонанс.