Վերջին մի քանի օրերը ամենաթեթեւ քաշային կարգում աշխարհի բացարձակ չեմպիոն Վախթանգ Դարչինյանը եւ նույն քաշային կարգում WBA ժամանակավոր չեմպիոն Խորխե Արսեն փոխադարձ սպառնալիքներով են փոխանակվել` առավել բորբոքելով հետաքրքրությունը սպասվող մենամարտի հանդեպ, որը կկայանա Կալիֆորնիայի «Honda Center»-ում փետրվարի 7-ին:
Նշենք, որ մի շարք մասնագետներ, կանխատեսելով սպասվող մենամարտը, գերապատվությունը տալիս են ծագումով հայ ավստարալական բռնցքամարտիկ Վախթանգ (Վիկ) Դարչինյանին
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` ամերիկյան Red Stars Boxing ընկերության ղեկավար եւ Դարչինյանի նախկին մենեջեր Էդուարդ Գումաշյանը բացարձակ վստահություն է հայտնել Դարչինյանի հաղթանակի հարցում: «Եթե երկուսն էլ իրենց լավագույն մարզավիճակում լինեն, Դարչինյանը ակնհայտ ֆավորիտ է: Կարծում եմ` այդ դեպքում նա նոկաուտով հաղթանակ կտանի 6-րդ ռաունդից հետո: Բայց Արսեի հարվածները վտանգավոր են եւ Դարչինյանը պետք է մշտապես զգոն լինի»,- Գումաշյանի խոսքերն է մեջբերում Allboxing.ru-ն:
Դարչինյանն ինքը կայանալիք մենամարտին նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ խոստովանեց, որ չի հարգում իր մրցակիցներին` ընդգծելով, որ իր վերաբերմունքը Արսեի հետ մենամարտի հանդեպ ոչ մի ընդհանուր բան չունի նրա ազգության հետ: «Իմ բոլոր մրցակիցները մեքսիկացիներ են: Նրանք շատ ուժեղ են եւ մեծ ժողովրդականություն են վայելում: Ինձ համար կարեւոր չէ, թե ով է իմ մրցակիցը` մեքսիկացի, թե ֆիլիպինցի: Նախ եւ առաջ, նրանք բոլորը բռնցքամարտիկներ են: Ես ենթադրում եմ, որ նոկաուտ կանեմ նրան, բայց ոչ` առաջին ռաունդում: Դա նրա համար չափազանց դյուրին հանգուցալուծում կլինի: Ես նրա հետ խաղալու եմ, ինչպես կատուն մկան հետ, եւ ցույց կտամ, թե որքան հիմար է նա: Մենամարտի առաջին 20 վայրկյաններից հետո նա խուլ պաշտպանության կանցնի: Նա կհիշի այդ մենամարտը ողջ կյանքում: Ես նա եմ, ով մամլո ասուլիսներին միշտ ասում է, թե ինչ է անելու, եւ միշտ կատարում է իր խոստումները»,- հայտարարել է Դարչինյանը:
Արսեն իր հերթին բացարձակ վստահ է իր ուժերին եւ հայտնել է, որ մտադրված է նոկաուտ անել չեմպիոնին: «Ես գիտեմ, որ այդ մենամարտը կվերադարձնի ինձ իմ կորցրած վարկը: Ես կարող եմ ասել միայն այն, որ ես միշտ հարգում եմ իմ մրցակցին: Մենք շատ ենք վատաբանել միմյանց, բայց ես հարգում եմ նրան եւ շնորհակալ եմ տրամադրված հնարավորության համար,- ասել է Արսեն:- Նրա որոշ խոսքերն ինձ վայել չեն, եւ դա ստիպում է ինձ ավելի եռանդով մարզվել, որպեսզի ես նրան իսկապես ցավ պատճառեմ հարվածներով: Հուսով եմ, որ նա շատ վաղ չի ընկնի եւ ինձ հնարավորություն կտա բազմաթիվ հարվածներ հասցնել նրան»:

В последние несколько дней абсолютный чемпион мира по боксу в легчайшем весе Вахтанг Дарчинян и временный чемпион WBA в той же весовой категории Хорхе Арсе обменялись рядом взаимных угроз и “комплиментов”, все больше накаляя уже возросший интерес к предстоящему бою, который пройдет в «Honda Center» в Калифорнии 7-го февраля.
Отметим, что многие специалисты, прогнозируя предстоящий бой, отдают предпочтение австралийскому боксеру армянского происхождения Вахтангу (Вику) Дарчиняну.
Отвечая на вопросы журналистов, глава американской компании Red Stars Boxing и бывший менеджер Дарчиняна Эдуард Гумашян, выразил абсолютную уверенность в победе Дарчиняна. «Если оба будут в своей лучшей форме, Дарчинян – явный фаворит. Думаю, в этом случае он выиграет нокаутом после шестого раунда. Однако удары Арсе опасны, и Дарчиняну следует постоянно быть настороже» – приводит слова Гумашяна Allboxing.ru.
Сам Дарчинян на пресс-конференции, посвященной предстоящему бою, признался, что не уважает своих соперников, подчеркнув, что его отношение к поединку с Арсе не имеет ничего общего с его национальностью. «Все мои соперники — мексиканцы. Они очень популярны и сильны. Мне не важно, кто мой соперник — мексиканец или филиппинец. Я намерен уничтожить и нокаутировать любого. Не примешивайте сюда национальность. Прежде всего, они все боксеры. Я полагаю, что нокаутирую его, но не в первом раунде. Это будет слишком простым исходом для него. Я буду играть с ним как кошка с мышкой, и покажу, насколько он глуп. После первых 20 секунд боя он уйдет в глухую защиту. Он запомнит этот бой на всю жизнь Я тот, кто на пресс-конференциях всегда говорит, что он собирается сделать, и всегда исполняет свои обещания», – заявил Дарчинян.
Арсе в свою очередь, абсолютно уверен в своих силах, и заявил, что намерен нокаутировать чемпиона. «Я знаю, что этот бой вернет мне утраченную репутацию. Я могу сказать только то, что я всегда уважаю своего противника. Мы много наговорили друг о друге, но я уважаю его и благодарен за предоставленный шанс, – сказал Арсе. — Некоторые из его слов мне не по нраву, и это заставляет меня тренироваться еще упорнее, а когда мы окажемся на ринге, я намерен сделать ему больно. Надеюсь, он не побоится постоять со мной в размене ударами, чтобы я мог сделать ему больно по-настоящему. Надеюсь, что он не упадет слишком рано, и даст мне возможность нанести ему множество ударов».