31 Հունվար 2009 - 17:20 AMT
Այսօր հայտնի դարձան այն 18 խաղացողների անունները, որոնք փետրվարի 11-ին կմասնակցեն Լատվիայի հավաքականի հետ Կիպրոսում կայանալիք խաղին: Այդ մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզիչ Յան Պոուլսենը: «Սա առաջին հավաքն է Բոսնիայի հավաքականի հետ Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի խաղից հետո, եւ հավանաբար վերջինը Էստոնիայի հավաքականի հետ մարտի 28-ին կայանալիք խաղից առաջ: Չեմ կարծում, թե փետրվարը հարմար ամիս է նման խաղի համար, քանի որ ակումբների մեծ մասը նախասեզոնային խաղեր են անցկացնում: Այդ պատճառով Լատվիայի հետ խաղի համար չեն հայտագրվել հավաքականի որոշ թեկնածուներ: Այնուամենայնիվ, ես կարեւորում եմ այս ընկերական հանդիպումը»,-հայտարարել է Պոուլսենը:
Պոուլսենը նաեւ բացատրել է հավաքականի հիմնական կազմի որոշ ֆուտբոլիստների բացակայության պատճառը: «Ինչ վերաբերում է Քարամյան եղբայրներին, նրանք իրենց թիմի հետ այժմ Իսպանիայում են հավաքների: Մեկ այլ ֆուտբոլիստ Լեւոն Պաչաջյանը այժմ ուսումնամարզային հանդիպման է ԱՄՆ-ում: Ես որոշեցի չհոգնեցնել նրան երկար ճանապարհով: Ես շատ կցանկանայի թիմում ընդգրկել Մոսկվայի «Լոկոմոտիվի» երկրորդ կազմի խաղացող Հովհաննես Գոհարյանին, սակայն, ցավոք, դա անհնար է նրա վնասվածքի պատճառով: Հարցականի տակ է նաեւ «Խիմկի» ակումբի խաղացող Ռոբերտ Զեբելյանի մասնակցությունը, քանի որ մոտ օրերս նա պետք է պայմանագիր կնքի Սոչիի թիմերից մեկի հետ: Ռոման Բերեզովսկին, Համլետ Մխիթարյանն ու Կարեն Ալեքսանյանն այս անգամ չեն միանա թիմին: Սակայն նրանք շարունակում են հավաքականի անդամներ մնալ»,-ասել է նա:
Մի քանի ֆուտբոլիստների բացակայությունը հիմնական կազմում հնարավորություն է տվել մարզիչին երիտասարդ խաղացողների ներգրավել թիմում: «Մենք այժմ երեք նոր ֆուտբոլիստներ ունենք «Բանանցից»` կիսապաշտպաններ Արտակ Դաշյանը, Սարգիս Կարապետյանն ու հարձակվող Արսեն Բալաբեկյանը: Այս հանդիպման համար ես 18 ֆուտբոլիստ եմ հրավիրել: Նրանք բոլորը խաղալու հնարավորություն կունենան»:
Հայաստանի հավաքականը Կիպրոս կմեկնի փետրվարի 9-ի առավոտյան: Սակայն մինչ այդ, փետրվարի 7-8-ին նախնական մարզումներ կանցկացվեն:

Сегодня стали известны имена 18-ти игроков, которые 11-го февраля примут участие в матче со сборной Латвии в Кипре. Об этом сегодня сообщил журналистам тренер национальной сборной Армении по футболу Ян Поулсен. “Это первый сбор после игры отборочного этапа чемпионата Европы со сборной Боснии и по всей вероятности последняя перед встречей со сборной Эстонии 28-го марта. Не думаю, что февраль удобный месяц для подобной игры, потому что большинство клубов, в которых выступают футболисты сборной, проводят предсезонные сборы. По этой причине на матч с Латвией не заявлены некоторые претенденты в сборную. Но, тем не менее, я придаю большое значение этой товарищеской встрече”, – заявил Поулсен.
Поулсен также объяснил причины отсутствия ряда футболистов основного состава сборной. «Что касается братьев Карамян, то они со своей командой сейчас находятся в Испании на сборах. Мы получили официальную просьбу от их клуба – не заявлять их на эту игру. Другой футболист сборной – Левон Пачаджян сейчас находиться на учебно-тренировочном сборе в США. И я решил не утомлять его долгой дорогой. Я бы очень хотел зачислить в команду футболиста дубля московского «Локомотива» Оганеса Гоаряна, но, к сожалению, это невозможно из-за его травмы. Также под вопросом участие в матче игрока ФК«Химки» Роберта Зебеляна, так как он в ближайшие дни должен подписать контракт с одной из сочинских команд. Роман Березовский, Гамлет Мхитарян и Карен Алексанян не присоединятся к команде на этот раз. Но они по-прежнему остаются футболистами сборной”, – отметил он.
Отсутствие нескольких футболистов из основного состава дали возможность тренеру сборной привлечь в команду ряд молодых игроков: «У нас сейчас в списке три новых футболиста из «Бананца»: полузащитники Артак Дашян, Саргис Карапетян и нападающий Арсен Балабекян. Для этой встречи я пригласил в команду 18 игроков. Все они получат возможность играть».
Сборная Армении отбудет на Кипр утром 9-го февраля. Но до этого, 7-го и 8-го февраля, пройдут предматчевые тренировки.