Մոսկվայում՝ Լյուբերցիում, ձերբակալված 7 հայ դիմել է Ռուսաստանի հայերի միության թեժ գծին, նրանք հուլիսի 25-ի առավոտյան ազատ են արձակվել։ Այս մասին հայտնում է ՌՀՄ ֆեյսբուքյան էջը:
Հայտնի է, որ Մոսկվայում հայերի և ադրբեջանցիների միջև միջադեպից հետո ընդհանուր 13 ձերբակալված կար։
ՌՀՄ-ն հորդորել է չտրվել նաև ադրբեջանցիների կազմակերպված խմբերի կողմից հարձակման ենթարկված իրենց հայրենակիցների հուզական վիճակի վրա խաղացող նորաթուխ «հասարակական գործիչների» սադրիչ ելույթներին:
«Այդ տխրահռչակ գործիչները ոչինչ չեն որոշում անգամ իրենց ընտանիքում, սակայն հանուն ֆեյսբուքյան լայքերի անպատասխանատու կոչեր են հրապարակում և ելույթ ունենում իրենց ժողովրդին և երկիրը խայտառակող ուղիղ եթերներում՝ վնասելով և խառնելով մեր համայնքը: Զգոնություն: Հանգստություն: Կապ ենք պահպանում միմյանց հետ», – գրել է ՌՀՄ էջը:
Հուլիսի 12-ից Տավուշում ադրբեջանական կողմի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ֆոնին աշխարհի տարբեր վայրերում ադրբեջանցիները հայերին սադրում են ազգամիջյան բախումների։
Մոսկվայում հուլիսի 23-ի երեկոյան ադրբեջանցիները խմբով հարձակվել էին հայկական համարներով մեքենաների ու միայնակ քայլող հայերի վրա։ Ֆեյսբուքյան էջերից մեկում տարածված տեսանյութում երևում է, որ մի խումբ ադրբեջանցի հավաքվել է մեքենայում գտնվող հայի շուրջ, ոտքերով հարվածել մեքենային, ծեծել վարորդին։ Մեկ այլ խումբ այգում ոտքերով մի քանի անգամ հարվածել է հային և հարցրել՝ «Ղարաբաղն ումն է»։

25 Июль 2020 - 11:31 AMT
Семеро армян, задержанных в Москве в результате столкновений с азербайджанцами, 25 июля были освобождены. Об этом сообщает Союз армян России.
«Семеро задержанных вчера вечером в Люберцах армян, обратившихся на горячую линию САР, к утру были освобождены», – говорится в сообщении САР.
В организации призвали армян РФ не реагировать на провокации, в том числе «на безответственные выступления новоявленных «общественных деятелей», играющих на сегодняшнем эмоциональном состоянии своих соотечественников, подвергшихся нападению организованных групп азербайджанцев».
«Бдительность. Спокойствие. И держим связь друг с другом», – призвали в САР.
На фоне эскалации на армяно-азербайджанской границе в разных странах мира произошли столкновения между представителями армянских и азербайджанских общин. В России с вечера 23 июля азербайджанцы начали группами нападать на одиноких армян или автомобили с армянскими номерами и избивать армян на почве национальной ненависти. В соцсетях появились разные видео, на которых видно, как азербайджанцы нападают группами на одного, ногами выбивают окна автомобиля, избивают водителя.