ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցում քննարկել են իրավիճակն Անդրկովկասում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացման ֆոնին։ Այդ մասին տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Պուտինը կարևորել է լարվածության էսկալացիային նպաստող ցանկացած գործողությունների բացառումը։ Երկու կողմերն իրենց շահագրգռվածությունն են հայտնել իրավիճակը բացառապես խաղաղ միջոցներով, բանակցային ճանապարհով կարգավորելու հարցում։ Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել համակարգել ջանքերը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման նպատակով, հայտնում են Կրեմլից։
Նախագահները նշել են, որ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորմանն այլընտրանք չկա՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա և ի շահ ՀՀ և Ադրբեջանի ժողովրդների։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը «շատ զգայուն» էր անվանել Ռուսաստանի համար։ Թուրքիան հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողություններից հետո մի քանի անգամ ընդգծված հակահայկական հայտարարություններ է արել՝ նշելով, որ Հայաստանը «անպայման պետք է վճարի» հայ-ադրբեջանական բախումների և ադրբեջանցի զոհված զինծառայողների համար։
Հուլիսի 29-ին Ադրբեջանն ու Թուրքիան լայնածավալ համատեղ զորավարժություններ են սկսելու, իսկ հուլիսի 27-ին ՌԴ զինծառայողները մեծ զորավարժություններ են սկսել Հս. Կովկասում և Անդրկովկասում։
Հուլիսի 12-16-ը ներառյալ հայ-ադրբեջանական սահմանի տավուշյան հատվածում մարտական գործողություններ են եղել, որոնք հրահրել է Ադրբեջանը: Հայկական կողմը դրանց հետևանքով 5 զոհ ունի, Ադրբեջանից հայտնի է 12-ի մասին: Հուլիսի 17-ից հուլիսի 20-ը սահմանին հարաբերական հանգիստ վիճակը պահպանվել է։ Հուլիսի 21-ին հակառակորդը ձեռնարկել է գրոհ հայկական «Անվախ» դիրքի ուղղությամբ, ետ շպրտվել: Հուլիսի 22-ից հարաբերական կայուն իրավիճակը պահպանվում է

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел 27 июля телефонный разговор со своим российским коллегой Владимиром Путиным и обсудил, в частности, кризис между Арменией и Азербайджаном. Разговор состоялся по инициативе турецкой стороны.
Как сообщает пресс-служба президента Турции, Эрдоган и Путин обсудили укрепление двусторонних отношений, напряженность между Азербайджаном и Арменией, а также ситуацию в Сирии и Ливии. Других подробностей турецкая сторона не сообщает.
Между тем, пресс-служба главы российского президента отметила, что в контексте обострения обстановки в районе армяно-азербайджанской границы Путин подчеркнул важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряженности.
«С обеих сторон высказана заинтересованность в разрешении конфликтной ситуации исключительно мирными средствами, путем переговоров. Выражена готовность к координации усилий в целях стабилизации в регионе», – сообщила пресс-служба.
Путин и Эрдоган также отметили «безальтернативность политико-дипломатического урегулирования нагорно-карабахского конфликта на основе принципов международного права в интересах народов Армении и Азербайджана».
Ранее в Минобороны Азербайджана сообщили о том, что масштабные военные учения с участием турецких военных пройдут в Азербайджане. Маневры пройдут на фоне обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе.