Հունվարի 26-30-ը Վրաստանի Քութայիսի քաղաքում անցկացվել է Վրաստանի մարզադպրոցների պատանի բռնցքամարտիկների բաց առաջնություն, որին մասնակցել է նա- Հայաստանը` բռնցքամարտի պատանեկան հավաքականի երկրորդ կազմով: Հայաստանը ներկայացրել են 12 բռնցքամարտիկներ` 3 կրտսեր (14-15 տարեկան), 9 ավագ (16-17 տարեկան) պատանիներ: Հայ բռնցքամարտիկները Վրաստանից վերադարձել են պարգեւներով ու մեդալներով:
Կրտսեր պատանիները երեքն էլ մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել. Տարոն Սողոմոնյան (50կգ ք/կ) – 1-ին տեղ, Աշոտ Սաֆարյան (40կգ ք/կ) եւ Գարիկ Սաֆարյան (48կգ ք/կ) – երկուսն էլ երկրորդ տեղն են զբաղեցրել: Ավագ պատանիներից 44կգ քաշային կարգում Հենրիկ Մոքոյանը տուն վերադարձավ ոչ միայն առաջին մրցանակով, այլ- արժանացավ Վրաստանի պատանի բռնցքամարտիկների բաց առաջնության լավագույն տեխնիկա-տակտիկական պատրաստվածության գավաթին: Առաջին մրցանակին արժանացան նաեւ Վահե Սարգսյանը(Գյումրի) եւ Կոլյա Գրիգորյանը (Եր-ան, 48կգ ք/կ): Երկրորդ տեղը զբաղեցրին Արթուր Կիրակոսյանը (Աբովյան, 46կգ ք/կ) եւ Անդրանիկ Հլոյանը (Գյումրի, 54կգ ք/կ): Երրորդ տեղի համար մեդալներ շահեցին Տիգրան Գ-որգյանը (Եր-ան, 57կգ ք/կ) եւ Արմեն Ահարոնյանը (Եր-ան, 66կգ ք/կ):
Արդյունքում, հայ բռնցքամարտիկները հայրենիք բերեցին չորս ոսկե, երկու արծաթե եւ չորս բրոնզե մեդալ: «Այս առաջնությունում Հայաստանի մարզիչ-ներկայացուցիչ, սպորտի վարպետ Մելքոն Պապյանը – բռնցքամարտի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Ալեքսան Նալբանդյանը գոհ են Հայաստանի պատանի բռնցքամարտիկների գրանցած արդյունքներից»,- ասվում է Ֆեդերացիայի մամլո ծառայության հաղորդման մեջ:
Այդ միջոցին, ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Լեւոն Օհանեսյանը, այդ առաջնությունը նախապատրաստական փուլերից մեկն է նախքան ավագ պատանեկան տարիքային կարգի բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունը, որը մայիսի 22-30 կկայանա Երեւանում:

4 Февраль 2009 - 10:15 AMT
С 26-го по 30-ое января в грузинском городе Кутаиси прошел открытый чемпионат юных боксеров. Как сообщили в пресс-службе Федерации бокса Армении, в турнире под руководством тренера-представителя Мелкона Папяна принимали участие также и 12 боксеров двух возрастных категорий из второго состава юношеской сборной Армении по боксу: 3 боксера младшей возрастной категории (14-15 лет) и 9 – старшей возрастной категории (16-17 лет). Армянские боксеры вернулись из Грузии с наградами и медалями.
Все трое младших боксера заняли призовые места: Тарон Согомонян (в/к 50 кг) – 1-ое место, Ашот Сафарян (в/к 40 кг) и Гарик Сафарян (в/к 48 кг) – оба заняли вторые места.
Из старших боксеров Генрик Макоян (в/к 44 кг) не только отметился 1-ым местом, но и был удостоен кубка за лучшую тактико-техническую подготовку. Первые места заняли также Ваге Саркисян (в/к 44 кг) и Коля Григорян (в/к 48 кг). Артур Киракосян (в/к 46 кг) и Андраник Глоян (в/к 48 кг) заняли вторые места. Тигран Геворгян(в/к 57 кг) и Армен Агаронян (в/к 66 кг) – принесли своей команде медали за третьи места.
В итоге армянские боксеры привезли на родину четыре золотых, две серебряных и четыре бронзовых медали. “Главный тренер юношеской сборной Армении по боксу Мелкон Папян доволен результатами выступлений своих подопечных. Положительную оценку выступлениям армянских спортсменов дал также бронзовый призер чемпионата мира по боксу Алексан Налбандян”, – говорится в сообщении пресс-службы Федерации.
Между тем, как заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный секретарь Федерации бокса Армении Левон Оганесян, этот турнир является одним из подготовительных этапов перед чемпионатом мира по боксу среди юношей старшей возрастной категории, который пройдет с 22-го по 30-ое мая в Ереване.