6 Օգոստոս 2020 - 14:53 AMT
Պետերբուրգում ոստիկանները ձերբակալել են մի անդրկովկասցու, ով կասկածվում է իր երկրի հարևան պետության քաղաքացիների վրա հարձաման մեջ, հայտնել են ՌԴ ներքին գործերի նախարարության տարածաշրջանային վարչությունից։ «Ինտերֆաքս»-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ձերբակալվածն ադրբեջանցի է, ով կասկածվում է 2 հայի վրա հարձակման մեջ։
Ըստ Ոստիկանության՝ վեճը եղել է երկու էթնիկ խմբերի միջև, միջադեպի մասին փաստող տեսանյութը համացանցում է։ Տեսանյութից երևում է, որ տղամարդը, ով մենակ չի եղել, վիրավորական խոսքեր է հնչեցնում 2 հոգու հասցեին՝ նրանց ազգությունը նշելով։
Կասկածյալը 40 տարեկան է, նա գրանցված է որպես անհատ ձեռներեց և ՌԴ-ում սրճարան ունի։ Նրա դեմ ՌԴ քննչական կոմիտեում քրգործ է հարուցվել էթնիկ ատելություն հրահրելու համար, խափանման միջոց դեռ ընտրված չէ։
Ըստ ՌԴ ՔԿ-ի՝ կասկածյալը, անձը չպարզված այլ մարդկանց հետ, անհնադուրժողականություն դրսևորելով հայերի նկատմամբ, 2020-ի հուլիսի 27-ին հարձակվել է ՀՀ երկու քաղաքացու վրա, հարվածել նրանց՝ արժանապատվությունը նվաստացնող խոսքեր հնչեցնելով։ Այդ գործողությունների տեսագրությունը նա տեղադրել է համացանցում՝ տուժողներին նվաստացնելու, նրանց հանդեպ ատելություն հրահրելու համար։
Դեպքը տեղի է ունեցել հուլիսի 12-16-ին հայ ադրբեջանական սահմանային լարումից հետո։ Ադրբեջանցիների սանձազերծած լարման հետևանքով 5 հայ զինծառայող էր մահացել, ադրբեջանական կողմը հայտնել էր 13 զոհի մասին։

В Петербурге полицейские задержали азербайджанца, подозреваемого в нападении на двух граждан Армении, пишет «Интерфакс».
Следствие считает, что «подозреваемый, имея стойкие антиобщественные установки, основанные на нетерпимости к лицам армянской национальности по национальным мотивам, действуя совместно с неустановленными лицами, в ночь на 27 июля 2020 года, находясь у одного из домов по улице Якорной, напали на двух граждан Республики Армения, избили их, сопровождая свои действия громкими высказываниями, унижающими человеческое достоинство». Как считают в СК, видеозапись этих действий он выложил в интернете, чтобы унизить потерпевших, а также возбудить к ним ненависть.
Подозреваемому 40 лет. Он зарегистрирован как индивидуальный предприниматель и владеет кафе на Якорной улице. В его отношении возбуждено уголовное дело о разжигании межнациональной розни (часть 2 статьи 282 УК), сообщили в СК. Меру пресечения ему еще не выбрали.
Ранее его привлекали к административной ответственности за хулиганство и к уголовной – за нанесение телесных повреждений. У него дома при обыске нашли травматический пистолет и охотничье ружье, но на оружие у него были все необходимые документы.
С 12 по 16 июля на армяно-азербайджанской госгранице шли боевые действия, спровоцированные Азербайджаном. На фоне обострения на границе столкновения между армянами и азербайджанцами произошли в разных странах мира. В частности, в РФ азербайджанцы нападали на одиноких армян, ломали автомобили и т.д.