Լատվիայի հավաքականի մարզիչ Ալեքսանդր Ստարկովի կազմած ցուցակում փետրվարի 11-ին Կիպրոսում կայանալիք Հայաստանի հետ ընկերական խաղում բացակայում են մի քանի առաջատար ֆուտբոլիստների անուններ, ասվում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Առաջիկա հանդիպումը բաց կթողնեն դարպասապահ Ալեքսանդր Կոլինկոն, պաշտպան Իգոր Ստեպանովը եւ կիսապաշտպաններ Վլադիմիր Կոլեսնիչենկոն ու Ալեքսանդր Ցաունյան: Փոխարենը առաջին անգամ հավաքականում կխաղա «Սկոնտոի» դարպասապահ Գերման Մալինշը: Թիմ են վերադարձել «Վենտսպիլսի» կիսապաշտպան Յուրի Ժիագեւն ու «Սկոնտոի» կիսապաշտպան Օլեգ Լայզանսը եւ «Դաուգավայի» հարձակվող Արտյոմ Ռուդնյովը:
«Մենք վաղուց եւ հաջողությամբ ենք համագործակցում Կիպրոսի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ: Ուստի առանց խնդիրների պայմանավորվեցինք հանդիպման վայրի մասին: Խաղը Հայաստանի հավաքականի հետ կարեւոր է մեզ համար, եւ մենք ամենայն լրջությամբ կնախապատրաստվենք դրան»,-ասել է Լատվիայի հավաքականի գլխավոր մենեջեր Գենադի Կարավաեւը:
Նշենք, որ Հայաստանի հավաքականը եւս հանդես կգա առանց առանցքային խաղացողների: Մասնավորապես այդ հանդիպումը բաց կթողնեն Ռոման Բերեզովսկին, Քարամյան եղբայրները, Լեւոն Պաչաջյանը եւ Համլետ Մխիթարյանը:
Լատվիայի հավաքական.
Դարպասապահներ` Անդրիս Վանին («Վենտսպիլս), Գերման Մալինշ («Սկոնտո»)
Պաշտպաններ. Ձինտարս Զիրնիս («Մետալուրգ» Լիեպայա), Օսկարս Կլյավա («Մետալուրգ» Լիեպայա), Կասպարս Գորկշս («Քուինզ պարկ Ռեյնջերս»), Դենիս Կաչանով («Վենտսպիլս»), Իգոր Սավչենկով («Վենտսպիլս»), Դենիս Իվանով («Մետալուրգ» Լիեպայա):
Կիսապաշտպաններ. Վիտալի Աստաֆյեւ («Օլիմպ»), Յուրիս Լայզանս («Շիննիկ»), Գենադի Սոլոնիցին («Մետալուրգ» Լիեպայա), Ալեքսեյ Վիշնյակով («Սկոնտո»), Անդրեյ Ռուբին («Ինտեր» Բաքու), Օլեգ Լայզանս («Սկոնտո»), Յուրի Ժիգաեւ («Վենտսպիլս»):
Հարձակվողներ. Մարիս Վերպակովսկիս («Սելտա»), Գիրտս Կարլսոնս («Մետալուրգ» Լիեպայա), Անդրեյ Պերելյոտկին («Սկոնտո»), Արտյոմ Ռուդնեւ («Դաուգավա»):

В списке игроков, вызванных тренером сборной Латвии Александром Старковым для участия в товарищеском матче со сборной Армении 11-го февраля на Кипре отсутствуют имена сразу нескольких ведущих футболистов, говорится в размещенном на официальном сайте УЕФА сообщении.
Предстоящую встречу пропустят вратарь Александр Колинько, защитник Игорь Степанов и полузащитники Владимир Колесниченко и Александр Цауня. Зато впервые приглашение в сборную получил голкипер “Сконто” Герман Малыньш. Вернулись в команду полузащитник “Вентспилса” Юрий Жигаев, хавбек “Сконто” Олег Лайзанс и нападающий “Даугавы” Артем Руднев.
“Мы давно и успешно сотрудничаем с федерацией футбола Кипра. Потому без проблем договорились о месте встречи. Контрольный матч со сборной Армении важен для нас, и мы будем готовиться к нему самым серьезным образом”, – отметил генеральный менеджер латвийской сборной Геннадий Караваев.
Отметим, что сборная Армении также выступит без ряда ключевых игроков. В частности, встречу со сборной Латвии пропустят Роман Березовский, братья Карамяны, Левон Пачаджян и Гамлет Мхитарян.
Сборная Латвии
Вратари: Андрис Ванин (“Вентспилс”), Герман Малыньш (“Сконто”).
Защитники: Дзинтарс Зирнис (“Металлург” Лиепая), Оскарс Клява (“Металлург” Лиепая), Каспарс Горкшс (“Куинз Парк Рейнджерс”), Денис Качанов (“Вентспилс”), Игорь Савченков (“Вентспилс”), Денис Иванов (“Металлург” Лиепая).
Полузащитники: Виталий Астафьев (“Олимп”), Юрис Лайзанс (“Шинник”), Геннадий Солоницын (“Металлург” Лиепая), Алексей Вишняков (“Сконто”), Андрей Рубин (“Интер” Баку), Олег Лайзанс (“Сконто”), Юрий Жигаев (“Вентспилс”).
Нападающие: Марис Верпаковскис (“Сельта”), Гиртс Карлсонс (“Металлург” Лиепая), Андрей Переплеткин (“Сконто”), Артем Руднев (“Даугава”).