Հայաստանի հավաքականի եւ շվեդական ԳԱԻՍ-ի կիսապաշտպան Լեւոն Փաչաջյանը հետաքրքրել է նորվեգական Ֆրեդրիկստադին, որը հանդիսանում է երկրի փոխչեմպիոնը: 2006թ. ակումբը տասնմեկերորդ անգամ տիրեց նաեւ երկրի գավաթին:
Ըստ նորվեգական ակումբի պաշտոնական կայքում առկա տեղեկատվության, Փաչաջյանն այժմ դիտարկվում է «Ֆրեդրիկստադում» եւ այսօր կմասնակցի «Ռուսենբորգ» ՖԱ դեմ ստուգողական հանդիպմանը: Նորվեգական ակումբի մարզիչի օգնական Յոակիմ Ջոնսոնի խոսքով, Փաչաջյանն իրենց դուր է եկել եւ իրենք ցանկանում են նրան տեսնել թիմում:
«Մենք հետեւել ենք Փաչաջյանի խաղին «Գաիս»-ում. նա մեզ դուր է եկել: Նա արագավազ ֆուտբոլիստ է եւ շատ լավ խաղում է աջ թեւում: Փաչաջյանը հիանալի մրցաշրջան է անցկացրել ԳԱԻՍ-ում: Բայց հիմա մենք ցանկանում ենք տեսնել նրա խաղն այստեղ»,- հայտնել է Ջոնսոնը:
Նշենք, որ Փաչաջյանն ընդամենը մի քանի օր առաջ հունական ՊԱՕԿ անցնելու սահմանին էր, բայց գործարքը վերջին պահին ձախողվեց:

5 Февраль 2009 - 12:36 AMT
Полузащитником сборной Армении и шведского ГАИС-а Левоном Пачаджяном заинтересовался норвежский Фредрикстад, являющийся вице-чемпионом страны. Клуб также в 2006 году в одиннадцатый раз стал обладателем кубка страны.
По информации, размещенной на официальном сайте норвежского клуба, Пачаджян находится на смотринах в “Фредрихстаде” и сегодня примет участие в контрольном матче против ФК “Русенборг”. По словам помощника тренера норвежского клуба Йоакима Джонсона им очень понравился Пачаджян и они хотели бы видеть его в команде.
“Мы следили за игрой Пачаджяна в “Гаисе” – он нам понравился. Он скоростной футболист и очень хорошо играет на правом фланге. Пачаджян провел прекрасный сезон в ГАИС-е. Но сейчас мы хотим увидеть его игру здесь”, – заявил Джонсон.
Отметим, что Пачаджян всего несколько дней назад был на грани перехода в греческий ПАОК, но сделка сорвалась в последний момент.