Ազգությամբ հայ ամերիկացի գեղասահորդ Պիեռ Բալյանը ցանկություն է հայտնել` ներկայացնելու Հայաստանը միջազգային հրապարակում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը: «Պիեռ Բալյանն ինքն առաջարկեց իր ծառայությունները մեր ֆեդերացիային: Մենք արդեն ունենք պայմանավորվածություն: Մնում է քաղաքացիության հարցը: Բալյանն արդեն դիմել է ՀՀ կառավարությանը իրեն հայկական անձնագիր հատկացնելու հարցով: Ներկա պահին մենք սպասում ենք այդ հարցի շուրջ ՀՀ կառավարության որոշմանը: Պիեռ Բալյանը ԱՄՆ լավագույն գեղասահորդների տասնյակում է: Ավելի վաղ նա մարզվում էր գեղասահքի լեգենդ Իրինա Ռոդնինայի եւ մարզիչ Ալեքսեյ Միշինի մոտ: Եթե ամեն ինչ բարեհաջող ընթանա, ապա աշխարհի առաջնությանը, որը կկայանա մարտի 23-29 Լոս-Անջելեսում, Հայաստանը կներկայացնի Պիեռ Բալյանը: Հակառակ դեպքում ԱՄՆ կմեկնի մեկ այլ հայ գեղասահորդ` Գեղամ Վարդանյանը»,- հաղորդել է Սամվել Խաչատրյանը:
Նշենք, որ Բալյանը արդեն 25 տարեկան է: Սովորաբար գեղասահորդ-մենակատարներն ավարտում են իրենց կարիերան 25-27 տարեկանում: Ենթադրվում է, որ նա կկարողանա Հայաստանի դրոշի ներքո ելույթ ունենալ 1-2 տարի:

6 Февраль 2009 - 12:24 AMT
Американский фигурист армянской национальности Пьер Балян изъявил желание представлять Армению на международной Арене. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации фигурного катания Армении Самвел Хачатрян. «Пьер Балян сам предложил свои услуги нашей федерации. У нас уже есть договоренность. Остается вопрос гражданства. Балян уже обратился к правительству РА по поводу выдачи ему армянского паспорта. В данный момент мы ждем решения от правительства РА по этому вопросу. Пьер Балян находится в десятке лучших фигуристов США. Ранее он тренировался у легенды фигурного катания Ирины Родниной и у тренера Алексея Мишина. Если все пройдет благополучно, то на чемпионате мира, который пройдет с 23-го по 29-ое марта в Лос-Анджелесе, Армению будет представлять Пьер Балян. В противном случае в США отправится другой армянский фигурист Гегам Варданян» – сообщил Самвел Хачатрян.
Отметим, что Баляну уже 25 лет. Обычно фигуристы-одиночники завершают свою карьеру в 25-27 лет. Предполагается, что он сможет выступать под флагом Армении 1-2 года.