24 Օգոստոս 2020 - 08:02 AMT
Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել Հայաստանի հետ կործանիչների նոր խմբաքանակի մատակարարումը։ Այս մասին «Ինտերֆաքսին» հայտնել են ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայությունից։
«Հայաստանի մեր գործընկերների հետ աշխատանքները շարունակվում են։ Գնման հարցը կքննարկվի, երբ հայկական կողմից հետաքրքրվածությունը հաստատվի», – ասել է ծառայության ներկայացուցիչ Մարիա Վորոբևան՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Երևանի հետ քննարկվում է Սու-30ՍՄ կործանիչների հետագա վաճառքը։
2019-ին Հայաստանը Ռուսաստանից ստացել է պատվիրած 4 հատ Սու-30ՍՄ կործանիչը։ Պաշտապանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտնել էր, որ ՀՀ-ն մտադիր է Սու-30ՍՄ կործանիչների մեկ էսկադրիլիա ձևավորել (12 հատ)։

Россия готова обсудить с Арменией поставку дополнительной партии новых истребителей Су-30СМ, пишет «Интерфакс» со ссылкой на Федеральную службу по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) РФ.
«Работа с армянскими партнерами продолжается. Тема закупки самолетов будет обсуждаться в случае подтверждения заинтересованности в этом армянской стороной», – сказала официальный представитель ФСВТС России Мария Воробьева.
Так она ответила на вопрос, обсуждается продолжение закупок Ереваном истребителей Су-30СМ.
В 2019 году Армения купила у России четыре истребителя Су-30СМ. Ереван заявил, что планирует покупку у России новых самолетов, чтобы составить эскадрилью (12 штук).