26 հայ շախմատիստներ, այդ թվում 2008թ. օլիմպիական չեմպիոններ, գրոսմայստերներ Գաբրիել Սարգսյանը, Արտաշես Մինասյանը, Տիգրան Պետրոսյանը եւ երկրի չեմպիոն Արման Փաշիկյանը, կմասնակցեն «Aeroflot Open 2009» շախմատի միջազգային փառատոնին: Թվով ութերորդ «Aeroflot Open»-ը տեղի կունենա փետրվարի 16-27 Մոսկվայում «Իզմայլովո» խոշոր զբոսաշրջային համալիրում:
Մրցաշարի մասնակիցների համար նախատեսված է փառատոնի պատմության մեջ ամենամեծ մրցանակային հիմնադրամը` 180 000 եվրո: Փառատոնի շրջանակներում այս անգամ մրցաշարներից բացի կանցկացվի նաեւ ընտրություն 2009թ, աշխարհի բլից առաջնության համար:
Չորս բաց մրցաշարերը (A1, A2,B եւ C) կկազմվեն ըստ իրենց մասնակիցների վարկանիշների եւ կանցկացվեն շվեյցարական համակարգով` 9 փուլով:
Մրցաշարերի մրցանակային հիմնադրամ. A1 (վարկանիշը 2549-ից բարձր)` 70 000 եվրո, A 2 (վարկանիշը 2339-2549)` 36 000 եվրո, B (վարկանիշը 2199-2400)` 19 500 եվրո; C (վարկանիշը 2199 ցածր)` 12 000 եվրո: Մրցաշարի մասնակիցներին կհանձնվեն նաեւ մրցանակներ ու պարգեւներ, իսկ A1 մրացաշարի հաղթողը կհրավիրվի Դորթմունդի գերմրցաշարին, որը տեղի կունենա 2009թ. հուլիսի 2-12-ը:
Բացառիկ դեպքերում կազմկոմիտեն կարող է թույլ տալ շախմատիստին խաղալ բարձր վարկանիշ ունեցող շախմատիստների մրցաշարում:

9 Февраль 2009 - 09:02 AMT
26 армянских шахматистов, в числе которых олимпийские чемпионы 2008 года, гроссмейстеры Габриель Саркисян, Арташес Минасян, Тигран Петросян и чемпион страны Арман Пашикян, примут участие в международном открытом шахматном фестивале “Aeroflot Open 2009”. Восьмой по счету “Aeroflot Open” пройдет с 16-го по 27-ое февраля в Москве в стенах крупного туристического комплекса “Измайлово”.
Участникам турнира гарантирован самый большой за всю историю этого фестиваля призовой фонд – 180 000 евро. В рамках фестиваля на этот раз помимо турниров будет проводиться также отбор к чемпионату мира по блицу 2009 г.
Четыре открытых турнира (А1, А2, В и С) сформированы в соответствии с рейтингом их участников и проводятся по швейцарской системе в 9 туров.
Призовой фонд турниров: А1 (р-г выше 2549)- 70000 евро; А2 (р-г 2339 – 2549)- 36000 евро; В (р-г 2199 – 2400) – 19500 евро; С (р-г менее 2199) – 12000 евро. Будут также вручены призы и награды участникам турнира, а победитель турнира А1 будет приглашен на супертурнир в Дортмунде, который состоится со 2 по 12 июля 2009 года.
В исключительных случаях организационный комитет может разрешить шахматисту играть в турнире шахматистов с высоким рейтингом.