26 Օգոստոս 2020 - 06:45 AMT
Լիբանանից Արցախ է ժամանել առաջին 2 հայրենադարձ ընտանիքը, որոնց կացության համար ստեղծված են բոլոր պայմանները: Այդ մասին լիբանանահայությանը ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերին նվիրված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է ԱՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական – հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռուդիկ Հյուսնունցը։
Նրա խոսքով՝ բացի պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդի միջոցներից հատկացված 25 մլն դրամ օժանդակությունից, ԱՀ կառավարության մարդասիրական օգնության արտաբյուջետային հաշվին հավաքագրվել է ավելի քան 17 մլն դրամ, և այն ավելացնելու համար տարբեր նախաձեռնություններ են իրականացվում:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ, թեպետ չափազանց կարևոր է պահպանել Լիբանանի հայկական համայնքի՝ որպես կայացած գաղթօջախի ամբողջականությունը, ինչին իր ուժերի ներածին չափով նպաստում է նաև Արցախի կառավարությունը, այնուամենայնիվ, բոլոր այն հայրենակիցները, ովքեր ցանկություն կունենան տեղափոխվելու, պատրաստ են ընդունելու և ապահովելու կացարանով, աշխատանքով, ինչպես նաև սոցիալական այլ երաշխիքներով։
Ավելի վաղ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ Արցախը պատրաստ է ընդունել լիբանանահայ 100-150 ընտանիքի։

26 Август 2020 - 07:25 AMT
Первые две семьи ливанских армян уже репатриировались в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику). Об этом сообщил руководитель Координационной рабочей группы по организации и оказанию материальной помощи армянской общине Ливана, главный советник президента НКР Рудик Уснунц.
По его словам, помимо помощи в размере 25 млн драмов, предоставленной из резервного фонда государственного бюджета Арцаха, на внебюджетный счет правительства поступило более 17 млн драмов, и предпринимаются различные инициативы по его увеличению. Уснунц также сообщил, что для пребывания ливанцев в НКР созданы все условия.
Президент Арцаха Араик Арутюнян подчеркнул, что, хотя чрезвычайно важно сохранить целостность армянской общины Ливана как установленной колонии, для чего правительство Арцаха делает все возможное, тем не менее, правительство готово принять всех ливанских армян, желающих переехать в Арцах, и предоставить им жилье, обеспечить работой, а также с другими социальными гарантиями.