10 Փետրվար 2009 - 19:22 AMT
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը, ազգությամբ հայ ամերիկյան գեղասահորդ Պիեռ Բալյանը պատրաստվում է ԱՄՆ-ում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, որը կանցկացվի մարտի 23-29 Լոս-Անջելեսում: Սամվել Խաչատրյանի խոսքով, Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու Բալյանի հարցը ներկա պահին դիտարկվում է ՀՀ նախագահի վարչությունում:
Նշենք, որ Պիեռ Բալյանը ինքն է դիմել միջազգային մրցույթներում Հայաստանը ներկայացնելու առաջարկով, բայց հայկական անձնագրի հատկացման ուշացման պատճառով նրա ժամանումը հետաձգվում էր:
«Ես կարող եմ ասել, որ Բալյանի երկակի քաղաքացիության հարցը գրեթե լուծված է: Մենք համարյա համոզված ենք, որ հենց նա է ներկայացնելու Հայաստանը գալիք աշխարհի առաջնությանը: Բալյանը մրցանակային տեղի բացահայտ հավակնորդ է: Ես կարծում եմ, որ եթե ամեն ինչ նախատեսվածի պես լինի, ապա ամերիկյան գեղասահորդն արդեն փետրվարին կժամանի Հայաստան. նախ, որպեսզի լուծի փաստաթղթերի հետ կապված հարցերը, երկրորդը, որպեսզի շարունակի իր մարզումներն իր պատմական հայրենիքում: Բացի այդ պատանի գեղասահորդները հնարավորություն կստանան մանսակցելու հայ գեղասահորդ Բալյանի վարպետության դասերին, ինչը եւս մեկ քայլ կլինի Հայաստանում գեղասահքի զարգացման գործում: Պիեռը եւս մեկ լրացուցիչ առիթ ունի Հայաստան գալու համար. նրա հարազատ եղբայրը` Մայքլը, նույնպես մարզիկ է եւ արդեն հանդես է գալիս Հայաստանի հոկեյի հավաքականում»,- հաղորդել է Սամվել Խաչատրյանը:

Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент Федерации фигурного катания Армении Самвел Хачатрян, американский фигурист армянского происхождения Пьер Балян готовится к предстоящему чемпионату мира в США, который пройдет с 23-го по 29-ое марта в Лос-Анджелесе. По словам Самвела Хачатряна, вопрос получения Баляна гражданства Армении в данный момент находится на рассмотрении в аппарате президента РА.
Отметим, что Пьер Балян сам вызвался представлять Армению на международных соревнованиях, но по причине задержки выдачи армянского паспорта его приезд откладывался.
«Я могу сказать, что вопрос двойного гражданства Баляна практически решен. Мы почти уверены, что именно он будет представлять Армению на предстоящем чемпионате мира. Балян – явный претендент на призовое место. Я думаю, что если все пройдет без отклонений, то американский фигурист уже в феврале приедет в Армению – во-первых, чтобы решить вопросы, связанные с документами, во вторых, чтобы продолжить свои тренировки на исторической родине. К тому же юные фигуристы получат возможность участвовать на мастер-классах уже армянского фигуриста Баляна, что будет еще одним шагом в развитии фигурного катания в Армении. У Пьера есть также и дополнительный стимул для приезда – его родной брат Майкл также спортсмен и уже выступает в сборной Армении по хоккею», – сообщил Самвел Хачатрян.