11 Փետրվար 2009 - 12:29 AMT
Այսօր հայկական եւ համաշխարհային սպորտի կենդանի լեգենդ, Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության Ֆեդերացիայի նախագահ Ալբերտ Ազարյանը 80 տարեկան է դարձել: Հոբելյանի կապակցությամբ լեգենդար մարմնամարզիկի հետ զրուցել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը:
«Այսօր ես առավոտից շնորհավորանքներ եմ ստանում, չեմ կարողանում հեռանալ հեռախոսի մոտից. զանգում են ընկերները, բարեկամները, հարազատները, անգամ պարզապես ծանոթները: Այ հիմա ես զրուցում եմ ձեզ հետ, եւ ինձ կրկին զանգահարում են: Ասեմ ձեզ, որ ես ինձ հիանալի եմ զգում իմ տարիքի մարդու համար, կարծես 40 տարեկան լինեմ: Նվերներ դեռ չեմ ստացել: Բայց դե ես այդ գործի սիրահար էլ չեմ: Ինձ բավական է հասարակ շնորհավորանքը. դրանից թանկ բան չկա»,- կիսվել է Ազարյանը:
Լեգենդար մարմնամարզիկին շնորհավորել է նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` նշելով այն կարեւոր դերը, որ խաղացել է Ալբերտ Ազարյանը հասարակական գիտակցության մեջ առողջ ապրելակերպի ձգտում սերմանելու գործում:
«Այսօր ես շնորհավորանք եմ ստացել պետության ղեկավարից: Գիտեք, իմ 70-ամյակին ես շնորհավորանք էի ստացել Հայաստանի հանգուցյալ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանից: Իմ 75-ամյակը շնորհավորել էր երկրի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, իսկ հիմա ահա ես շնորհավորանք եմ ստացել Սերժ Սարգսյանից: Ի դեպ, անցյալ տարի օլիմպիական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը խոստացավ իմ 80-ամյակին հանդիսավոր միջոցառում կազմակերպել: Ես գիտեմ, որ փետրվարի 17-ին Երեւանի Օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնում կկայանա իմ 80-ամյակին նվիրված միջոցառում,- ասել է Ալբերտ Ազարյանը,- իսկ ինչ վերաբերում է ապագայի ծրագրերին, ապա այս տարի ես ոչ մի առանձնահատուկ բան չեմ ծրագրել: Ինչպես Դուք գիտեք, պեկինյան օլիմպիադային մեր մարմնամարզիկները չմասնակցեցին: Ներկայումս մենք մարմնամարզիկներ ենք պատրաստում 2012թ. Լոնդոնի օլիմպիադայի համար: Կարծում եմ` մենք արժանի ներկայացուցիչներ կունենանք»:
2000թ. Հայաստանի սպորտային լրագրողները Ալբերտ Ազարյանին ճանաչել էին XX դարի հայ լավագույն սպորտսմեն: 2004 եւ 2008թթ.նրան էր վստահվել Հայաստանի դրոշը կրելու իրավունքը Աթենքի եւ Պեկինի Օլիմպիական խաղերին:
1952-1962թթ. Ազարյանը 11 անգամ դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն, այդ թվում` 8 անգամ օղակների վարժությունում: 1954 եւ 1958թթ. Ազարյանը եղել է օղակների վարժությունների աշխարհի չեմպիոնը, իսկ 1956 եւ 1960թթ. Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն: Ազարյանը կրում է «օղակների արքա» յուրահատուկ տիտղոսը: Նա հայտնի է նաեւ իր նշանավոր վարժությամբ, որն ավելի ուշ ստացավ «Ազարյանի խաչ» անվանումը:

11 Февраль 2009 - 12:29 AMT
Сегодня живой легенде армянского и мирового спорта, президенту Федерации спортивной гимнастики Армении Альберту Азаряну исполнилось 80 лет. В связи с юбилеем корреспондент PanARMENIAN.Net побеседовал с легендарным гимнастом.
«Сегодня с утра я получаю поздравления, не могу отойти от телефона: звонят друзья родные, даже просто знакомые. Вот сейчас пока я с вами беседую, мне опять звонят. Скажу вам, что я себя отлично чувствую для человека моего возраста – на все 40. Подарков пока не получал. Да и скажу, я небольшой любитель этого дела. Мне достаточно простого поздравления – дороже этого ничего нет», – поделился Азарян.
Легендарного гимнаста также поздравил президент РА Серж Саркисян, отметив при этом ту важную роль, которую сыграл Альберт Азарян в деле внедрения в общественное сознание стремления к здоровому образу жизни.
«Сегодня я получил поздравление от главы государства. Вы знаете, к моему 70-летию я получил поздравление от ныне покойного премьер-министра Армении Андраника Маргаряна. С 75-летием меня поздравил экс-президент страны Роберт Кочарян, а сейчас вот я получил поздравления от Сержа Саркисяна. К стати, в прошлом году мне президент олимпийского комитета Гагик Царукян обещал на 80-летие организовать торжественное мероприятие. Я знаю, что 17 февраля в здании оперного театра Еревана состоится мероприятие, посвященный моему 80-летию, – сказал Альберт Азарян, – Что касается планов на будущее, то на этот год ничего особенного я не наметил. Как вы знаете, на пекинской олимпиаде наши гимнасты не принимали участия. Сейчас мы готовим спортсменов для следующей олимпиады в 2012 году в Лондоне. Думаю – у нас будут достойные представители».
В 2000 году спортивными журналистами Армении Альберт Азарян был признан лучшим армянским спортсменом XX века. В 2004 и 2008 годах ему было доверено право нести знамя Армении на церемонии открытия Олимпийских игр в Афинах и Пекине.
С 1952 по 1962 годы Азарян одиннадцать раз становился чемпионом СССР, в том числе восемь раз в упражнении на кольцах. В 1954 и 1958 годах Азарян был чемпионом мира в упражнениях на кольцах, а в 1956 и 1960 годах – чемпионом Олимпийских игр. За Азаряном прочно закрепился своеобразный титул — «король колец». Он знаменит также своим коронным упражнением, которое позже получило название «Крест Азаряна».