10 Սեպտեմբեր 2020 - 10:43 AMT
Եվրոպական ֆուտբոլը կորոնավիրուսի պատճառով 4 մլրդ եվրո կկորցնի, քանի որ խաղադաշտերի տրիբունաները դատարկ են, հովանավորներ չկան, իսկ հեռուստաալիքները փոխհատուցում են պահանջում կորուստների դիմաց։
Ըստ ՖԻՖԱ-ի՝ կորուստների 90 տոկոսը ծանր բեռ է դառնալու ակումբների համար։ Այդ մասին հայտարարել է իտալական «Յուվենտուսի» նախագահ, Եվրոպական ակումբների ասոցիացիայի (ECA) ղեկավար Անդրեա Անյելին, գրում է BBC-ն։
Ճգնաժամի հետևանքով ֆուտբոլային տաղանդների առուվաճառքի ամենամեծ շուկան կրճատվել է 20-30 տոկոսով։
Ֆուտբոլն ամենաեկամտաբեր խաղն է աշխարհում, բայց միևնույն է՝ 4 մլրդ եվրոն 2 խաղաշրջանում հսկայական գումար է։ Ըստ Անյելիի՝ կորուստները հսկայական են և որոշ ակումբներ կարող են ֆինանսական ճգնաժամի մեջ հայտնվել։
Կանխիկ գումարների բացակայությունը նշանակում է, որ թիմերի վերադասավորումները, խաղացողների և մարզիչների փոխարինումները, նոր ստադիոնների կառուցումը՝ այդ ամենը մեծ մասի համար հետաձգվում է։

Европейский футбол потеряет 4 млрд евро из-за коронавируса, поскольку стадионы пустуют, спонсоры отказываются, а телеканалы требуют скидок и компенсаций за недоигранное и недопоказанное.
«И 90% этих убытков, по подсчетам ФИФА, ляжет на плечи клубов», – подвел первые итоги пандемии президент итальянского «Ювентуса» Андреа Аньелли, возглавляющий влиятельную Ассоциацию европейских клубов (ECA), пишет BBC.
В результате кризиса крупнейший в мире рынок купли-продажи футбольных талантов сократится на 20-30%, предупредил Аньелли.
Футбол – самый популярный и доходный спорт на планете. Однако и для него 4 млрд евро за два сезона – гигантские деньги.
«Потери гигантские, и для многих клубов они могут обернуться финансовым кризисом. Точный масштаб случившегося мы сможем оценить только после публикации годовых отчетов осенью», – сказал Аньелли.
Дефицит наличности у европейских клубов означает, что перестройка команд, замена игроков и тренеров, строительство новых стадионов – все это для большинства откладывается.