11 Սեպտեմբեր 2020 - 09:51 AMT
Արցախում կորոնավիրուսի (Covid-19) 5 նոր դեպք է հաստատվել, տեղեկացնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Վարակակիրներից 2-ը նոր օջախից են՝ Ստեփանակերտ քաղաքից, որոնց մոտ վարակը հաստատվել է բուժհասատատություն դիմելիության ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում:
Վարակաբանների կողմից աշխատանքներ են իրականացվում հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Կորոնավարակի ախտորոշում ունեցող մյուս 3 քաղաքացուց 1-ը Նորշենից է, 2-ը՝ Ստեփանակերտից: Բոլորն էլ նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորներ են և նախորոք մեկուսացված էին:
Ընդհանուր առմամբ, նոր կորոնավիրուսային հիվանդությունը հաստատվել է 328 մարդու մոտ, որից 283-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 43, ընդհանուր մեկուսացված է 64 քաղաքացի:
Բժիշկները 7 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, 5-ինը՝ միջին ծանրության:
Թեստավորումների նպատակով 81 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 12,680 փորձանմուշի հետազոտություն:
Արցախի պարետ և տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանի որոշմամբ՝ երկիր ելումուտքի սահմանափակումները հանվել են։

В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) выявлено 5 новых случаев заражения коронавирусом. Об этом сообщил Информационный штаб Арцаха.
2 из инфицированных – из нового очага инфекции в Степанакерте, у пациентов был подтвержден коронавирус в ходе медицинского обследования во время визита в медучреждение. Вирусологи проводят работы по установлению круга контактов инфицированных.
1 из 3 инфицированных граждан – из Норшена, 2 – из Степанакерта. Все инфицированные ранее контактировали с зараженными из подтвержденных очагов и находились в изоляции.
За все время коронавирус в Арцахе был подтвержден у 328 человек, 283 из которых уже преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 43 пациента, в изоляции остаются 64 гражданина. Врачи оценивают состояние здоровья 7 пациентов как тяжелое, 5 – как средней тяжести.