Արցախյան հակամարտության հարցով միջնորդներ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Փարիզում սեպտեմբերի 14-ին ինտենսիվ խորհրդակցություններ են անցկացրել, որոնցից հետո հորդորել են Հայաստանին և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին առաջիկա շաբաթներին հանդիպել իրենց հետ։
Համանախագահները քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հուլիսի կեսերին հայ-ադրբեջանական սահմանային սրմանը հետևած զարգացումներին: Նրանք մանրամասն քննարկել և գնահատել են կողմերի մասնավոր և հրապարակային ուղերձներն ու մտահոգությունները։
Համանախագահներն առանձին հեռախոսազրույց են ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, նրանց դիրքորոշումներն առավել հստակեցնելու համար՝ հորդորել առաջիկա շաբաթներին անձամբ հանդիպել իրենց՝ առանց նախապայմանների լուրջ առարկայական բանակցությունները վերսկսելու նպատակով:
Համանախագահները ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչից տեղեկացել են անվտանգության իրավիճակի մասին և ողջունել նրա դիտարկումը՝ վերսկսելու կոնկրետ նախապատրաստությունը:

15 Сентябрь 2020 - 06:50 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шефер (Соединенные Штаты Америки) отдельно поговорили по телефону с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым и пригласили министров лично встретиться с ними в ближайшие недели для дальнейшего уточнения их соответствующих позиций. Об этом сообщила пресс-служба МГ ОБСЕ.
Сопредседатели приветствовали возобновление серьезных предметных переговоров без предварительных условий. Они рассмотрели ситуацию в регионе, уделяя особое внимание дальнейшим событиям после эскалации ситуации на армяно-азербайджанской границе в середине июля. Сопредседатели внимательно рассмотрели и оценили личные и публичные сообщения и озабоченности сторон.
Как отмечается в сообщении, сопредседатели по-прежнему активно и в полной мере участвуют в содействии переговорам по мирному и всеобъемлющему урегулированию карабахского конфликта в соответствии со своим мандатом в ОБСЕ.
Сопредседатели провели интенсивные консультации в Париже 14 сентября. На встречах присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.