21 Սեպտեմբեր 2020 - 11:10 AMT
Հայաստանի անկախության օրվա առթիվ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բին Աբդ Ալ-Ազիզ Ալ Սաուդից և թագաժառանգ, նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ, պաշտպանության նախարար Մուհամմադ բին Սալման բին Աբդ Ալ-Ազիզ Ալ Սաուդից:
«Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության ժողովրդի և կառավարության անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձերդ Գերազանցությանը՝ Ձեր երկրի Անկախության տոնի առթիվ՝ մաղթելով Ձեզ առողջություն և երջանկություն, իսկ բարեկամ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին և կառավարությանը՝ շարունակական առաջընթաց և բարգավաճում»,-մասնավորապես, ասվում է թագավորի ուղերձում:
Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատված չեն: Ըստ սաուդյան կողմի՝ պատճառը Արցախյան հակամարտության կարգավորված չլինելն է, երկիրն այս հարցում սատարում է Ադրբեջանին։ Այնուամենայնիվ, նախկինում ևս կողմերը միմյանց շնորհավորել են որոշ տոների առթիվ։

Король Саудовской Аравии Салман бин Абд Аль-Азиз Аль-Сауд и наследный принц, заместитель председателя Совета министров, министр обороны Мухаммад бин Салман бин Абд Аль-Азиз Аль-Сауд поздравили президента Армении Армена Саркисяна по случаю Дня независимости РА.
«От имени народа и правительства королевства Саудовской Аравии сердечно поздравляю ваше превосходительство по случаю Дня Независимости вашей страны, желая вам здоровья и счастья, а дружественному народу и правительству Республики Армения – непрерывного прогресса и процветания», – говорится в послании.
Дипломатические отношения между Арменией и Саудовской Аравией не установлены. Причина – неурегулированность нагорно-карабахского конфликта, Саудовская Аравия поддерживает Азербайджан в этом вопросе. Однако в прошлом стороны поздравляли друг друга с некоторыми праздниками.