Օրերս լրացավ լեգենդար հայ մարմնամարզիկ Ալբերտ Ազարյանի 80-ամյակը: Այդ նշանավոր տարեդարձի առթիվ Ա.Ազարյանը հանդիպում անցկացրեց ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, որի ժամանակ կիսվեց իր հիշողություններով եւ պատմեց լեգենդար «Ազարյանի խաչի» պատմությունը:
«Դա տեղի ունեցավ 1953թ. Խորհրդային միության առաջնությանը Լենինգրադում: Այն ժամանակ շատ մարմնամարզիկներ կատարում էին վարժություն օղակների վրա, իսկ դատավորները գնալով ավելի խիստ էին գնահատում մասնակիցներին: Դատավորները բառիս բուն իմաստով շրջապատում էին մարմնամարզիկին բոլոր կողմերից` պահանջելով առանձին շարժումների ավելի ճշգրիտ կատարում: Ես փոքր-ինչ բարկանում էի, որ դատավորներն այդպես մանրածնդիր էին: Եւ երբ հերթը հասավ ինձ, ես բռնեցի օղակները, ձգվեցի եւ խաչաձեւ դիրքով սկսեցի շրջվել յուրաքանչյուր դատավորին` կարծես նրանց ասելով. «Դե ի՞նչ, լա՞վ է»: Ճիշտ է, այն ժամանակ ինձ գնահատական չդրեցին: Բայց հաջորդ տարի ինջ հրավիրեցին աշխարհի առաջնությանը: Պարզվեց, որ վերլուծելով իմ նորամուծությունը, նրանք դա մինչ այդ չտեսած մի երեւույթ համարեցին: Հետգայում շատերն էին հարցնում, թե ինչպես դա ինձ հաջողվեց: Ես նրանց պատասխանում էի, որ դա այն բանի շնորհիվ է, որ պատանեկության տարիներին ես դարբին եմ եղել»,- պատմել է հայկական սպորտի վետերանը:
Լեգենդար մարմնամարզիկը նաեւ նշել է, որ մինչ օրս չի տեսել մարզիկների, որոնք կարողանային կրկնել իր խաչը: «Ես շատ սպորտսմենների ելույթներին եմ հետեւել: Որոշ էլեմենտներ կատարում են օղակների վրա: Բայց «Ազարյանի խաչը» դեռեւս ոչ ոք ճշգրտությամբ չի կատարել: Ինչպես դուք նկատեցիք, ես շատ դանդաղ եմ անում թեքումները: Իսկ դա շատ դժվար է: Ես ասեցի, որ ինձ այդ գործում օգնեցին դարբնի ձեռքերը: Իսկ հիմա, եթե անգամ նման բան անում են, ապա շատ արագ, որովհետեւ ուժերը չեն հերիքում դիմանալու համար»,- ասել է Ազարյանը: Պատասխանելով այն հարցին, թե քանի տարեկան է իրեն զգում հայկական սպորտի լեգենդը, հոբելյարը կատակեց. «Ինձ մոտ հաշվարկի մի փոքր այլ համակարգ է: Ես միայն օրերն եմ հաշվում, իսկ գիշերները հաշիվ չեն: Այնպես որ իմհաշվարկով ես 40 տարեկան եմ»:
Ազարյանը նաեւ հետաքրքիր պատմություն պատմեց իր կյանքից, որը պատահել էր իր հետ Չինաստանում, իսկ հետո շարունակություն էր ունեցել: «Ես հիշում եմ, որ Չինաստանում ինձ մի մարզիկի որպես «Չինական Ազարյան» ներկայացրեցին: Նրա ելույթից հետո ինձ խնդրեցին գնահատել նրա վարպետությունը: Ես հարգանքից ելնելով դրական գնահատական տվեցի, չնայած նա շատ սխալներ արեց: Մի քանի տարի անց, երբ իմ կինը Չինաստանում էր, նրան մոտեցավ մի մարդ եւ չինական սպասք նվիրեց ասելով. «Չինական Ազարյանից հայկականին»,- պատմեց Ազարյանը:շ
Ինչ վերաբերում է ապագայի ծրագրերին, ապա այս տարի ոչ մի առանձնահատուկ բան չեմ ծրագրել: Ինչպես հայտնի է, պեկինյան օլիմպիադայում մեր մարմնամարզիկները չմասնակցեցին: Նրա խոսքով, հաջորդ օլիմպիադային, որը կայանալու է 2012թ. Լոնդոնում, Հայաստանը ներկայացնելու են երկու մարմնամարզիկ` Վահագ Ստեփանյանը եւ Հարություն Մերդինյանը:
Նշենք, որ Ազարյանների ընտանիքը միակն է Հայաստանում, որից միանգամից երկու մարմամարզիկ են սերում` օլիմպիական չեմպիոններ Ալբերտ Ազարյանն ու նրա որդին` Էդուարդը, որը ոսկե մեդալ նվաճեց 1980թ.:

На днях легендарному армянскому гимнасту Альберту Азаряну исполнилось 80 лет. В связи с этой знаменательной датой А.Азарян провел встречу с представителями СМИ, во время которой поделился своими воспоминаниями и рассказал историю о легендарном «Азаряновском кресте».
«Это произошло на чемпионате Советского союза в Ленинграде в 1953 году. Тогда многие гимнасты выполняли упражнение на кольцах, а судьи все строже оценивали участников. Судьи в прямом смысле этого слова окружали спортсмена со всех сторон, требуя более точных выполнений отдельных движений. Я немного сердился из-за того, что судьи мелочились. И когда очередь дошла до меня, я взялся за кольца, подтянулся, и в крестообразной стойке начал поворачиваться к каждому судье по отдельности, как бы говоря им: «Ну как, нормально?». Правда тогда мне оценку не поставили. Но в следующем году на чемпионат мира меня пригласили. Оказалось, что проанализировав мое нововведение, они сочли это доселе невиданным. В будущем многие спрашивали, как мне это удалось. Я им отвечал, что это благодаря тому, что в юности я был кузнецом», – рассказал ветеран армянского спорта.
Легендарный гимнаст также отметил, что до сих пор он не видел спортсменов, которые сумели бы повторить его крест. «Я наблюдал за выступлениями многих спортсменов. Какие-то элементы выполняют на кольцах. Но «Крест Азаряна» пока никто в точности не выполнил. Как вы заметили, я повороты делаю очень медленно. А это очень трудно. Я говорил, что мне в этом помогли руки кузнеца. А сейчас, если даже делают нечто подобное, то очень быстро, потому что сил не хватает на то чтобы удержаться, – сказал Азарян. Отвечая на вопрос о том, на сколько лет ощущает себя легенда армянского спорта, юбиляр отшутился: “У меня немного другая система подсчета. Я считаю только дни, а ночи не в счет. Так что по моим подсчетам мне сейчас 40».
Азарян также рассказал интересную историю из своей жизни, которая случилась с ним в Китае и потом имела продолжение. «Я помню, в Китае мне представили одного спортсмена как «Китайского Азаряна». После его выступления меня попросили оценить его мастерство. Я из уважения дал положительную оценку, хотя у него было много киксов. Через несколько лет, когда моя жена была в Китае, к ней подошел один человек и вручил китайский набор посуды со словами: «От «китайского Азаряна – армянскому», – рассказал Азарян.
Что касается планов на будущее, то на этот год ничего особенного Азарян не наметил. Как известно, на пекинской олимпиаде наши гимнасты не принимали участия. По его словам, на следующей олимпиаде, которая состоится в 2012 году в Лондоне, Армению будут представлять два гимнаста – Вааг Степанян и Арутюн Мердинян.
Отметим, что семья Азарянов – единственная в Армении, из которой вышли сразу два гимнаста – олимпийских чемпиона: сам Альберт Азарян и его сын Эдуард, завоевавший олимпийское золото в 1980 году.