28 Սեպտեմբեր 2020 - 08:19 AMT
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ և Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարար Էդի Ռաման կոչ է արել անհապաղ ապաէսկալացնել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ես բոլոր ներգրավվածներին կոչ եմ անում անհապաղ վերադառնալ հրադադարին, քանի դեռ այս հակամարտությունում զոհերի թիվը չի ավելացել»- ասել է Ռաման, տեղեկացնում է Region Monitor-ը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը սերտ կապի մեջ են կողմերի հետ: Ռաման հայտարարել է, որ լիովին աջակցում է տեղերում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված նրանց ջանքերին և կրկին հայտարարում, որ բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
Նա ընդգծել է իր աջակցությունն առանց նախապայմանների հնարավորինս շուտ առարկայական բանակցությունները վերսկսելու համանախագահների ջանքերին:
Գործող նախագահն իր ցավակցությունն է հայտնել բռնության այս վերջին ալիքի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին:

28 Сентябрь 2020 - 08:48 AMT
Действующий председатель ОБСЕ, премьер-министр и глава МИД Албании Эди Рама выступил с заявлением в связи с крупномасштабными военными действиями в зоне карабахского конфликта и призвал стороны немедленно вернуться к режиму прекращения огня.
«Я настоятельно призываю всех участников немедленно вернуться к режиму прекращения огня, пока число жертв в этом конфликте не выросло еще больше», – заявил Рама.
Он добавил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ и его личный представитель, посол Анджей Каспршик находятся в контакте с представителями всех сторон конфликта. Рама высказал полную поддержку их усилиям по стабилизации ситуации в регионе и повторил, что нет альтернативы мирному урегулированию конфликта путем переговоров.
Он подчеркнул, что поддерживает усилия сопредседателей по скорейшему возобновлению предметных переговоров без предварительных условий.