14 Փետրվար 2009 - 11:35 AMT
Հայաստանի 11 մարզիկներ կմասնակցեն Եվրոպայի երիտասարդության 9-րդ ձմեռային օլիմպիական փառատոնին, որը կկայանա փետրվարի 14-21 լեհական Սլասկ-Բեսկիդի քաղաքում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են Հայաստանի ԱՕԿ մամլո ծառայությունում, հայ մարզիկների պատվիրակությունը Ազգային օլիմպիական հանձնաժողովի ղեկավար Ռոբերտ Ջանիբեկյանի գլխավորությամբ այսօր առավոտյան մեկնել է Լեհաստան: Պատանի հայ մարզիկները մրցակցելու են չորս սպորտային մարզաձեւերում` սլալոմ, լեռնադահուկային սպորտ, բիատլոն եւ գեղասահք:
Այդ կապակցությամբ փետրվարի 10-ին սպորտի եւ երիտասարդության նախարար եւ Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է փառատոնի պատանի մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը սպորտի նախարարը լուծեց մի շարք հարցեր` կապված սպորտային ատրիբուտների հետ եւ հաջողություն մաղթեց հայ մարզիկներին գալիք մրցույթներում:
Նշենք, որ այս տարի մրցույթներին հանդես են գալու ավելի քան 1500 մարզիկներ ( մինչեւ 18 տարեկան), ինչը բացարձակ ռեկորդ է ձմեռային փառատոնների ողջ պատմության ընթացքում:

11 спортсменов из Армении примут участие в 9-ом зимнем олимпийском фестивале молодежи Европы, который пройдет с 14 по 21 февраля в польском городе Сласк-Бескиди. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе НОК Армении, делегация армянских спортсменов во главе с заведующим отделом Национального олимпийского комитета Робертом Джанибекяном сегодня утром отбыла в Польшу. Юные армянские спортсмены будут соревноваться в четырех спортивных дисциплинах: слалом, горнолыжный спорт, биатлон и фигурное катание.
В связи с этим 10-го февраля министр спорта и молодежи и генеральный секретарь Олимпийского комитета Армении Армен Григорян встретился с юными участниками фестиваля. На встрече министр спорта решил ряд вопросов, связанных со спортивной атрибутикой и пожелал удачи армянским спортсменам на предстоящих соревнованиях.
Отметим, что в этом году на соревнованиях будет выступать свыше 1500 спортсменов (в возрасте до 18 лет), что является абсолютным рекордом за всю историю зимних фестивалей.