16 Փետրվար 2009 - 12:58 AMT
Այսօր Երեւանի Կ.Դեմիրճյանի անվ. ՄՀՀ-ում մեկնարկել է բռնցքամարտի միջազգային ընկերական մրցաշարը Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի եւ Ղազախստանի պատանեկան հավաքականների միջեւ: Մրցաշարի բացումը նշանավորվեց հայ երգչուհի Շպռօտի ելույթով, որից հետո պատվավոր հյուրերն ու կազմակերպիչները ողջունեցին մրցաշարի մասնակիցներին եւ հյուրերին: Ողջույնի խոսքում Գագիկ Ծառուկյանը շնորհավորեց բոլոր մասնակիցներին եւ խոստացավ, որ նման միջոցառումները դրական բնույթ են կրելու:
«Ես մեծ նշանակություն եմ տալիս այս մրցաշարին, քանի որ այն մեր պատանիներին հնարավորություն է տալիս` միջազգային հանդիպումների փորձ ձեռք բերելու եւ թույլ է տալիս հոգեբանորեն նախապատրաստվել բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությանը, որը մեկնարկում է մայիսի 23-ին: Այն նաեւ կարեւոր է միջոցառման կազմակերպիչների համար, մասնավորապես, նրանով, որ աշխարհի առաջնությանընրանց կհաջողվի առավել հիմնավոր պատրաստվել: Ես ձեզ խոստանում եմ, որ մենք առավելագույն ջանքերը կգործադրենք, որպեսզի այսուհետ Հայաստանում ավելի հաճախ անցկացվեն միջազգային մրցաշարեր, աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններ, եւ ոչ միայն բռնցքամարտից, այլեւ այլ սպորտաձեւերից: Ինչ վերաբերում է բռնցքամարտին, ապա կսկսենք ուշադրություն դարձնել այդ սպորտաձեւին եւ լավ պայմաններ ստեղծել մարզումների համար, որպեսզի մեր բռնցքամարտիկները ավելի հաճախ ուրախացնեն մեզ իրենց հաղթանակներով. չէ՞ որ հայ պատանիները բռնցքամարտիկ են ծնվում»,- նշել է ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Հայաստանի սպորտի նախարար Արմեն Գրիգորյանը նույնպես հանդես եկավ ողջույնի խոսքով, նշելով այն կարեւոր դերը, որը խաղում են նման միջոցառումները Հայաստանում սպորտի զարգացման գործում: «Ես շատ լավ տպավորություն եմ ստացել կազմակերպչական աշխատանքից եւ ուրախ եմ, որ առաջին միջազգային մրցաշարը, որն անցկացվում է ՄՀՀ վերակառուցումից հետո, նման բարձր մակարդակով է անցկացվում»,- նշել է նա:
Այսօր օրվա առաջին կեսին կայացել են Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի բռնցքամարտիկների, իսկ երկրորդ կեսին` Հայաստանի ու Վրաստանի բռնցքամարտիկների միջեւ մենամարտերը:

16 Февраль 2009 - 12:58 AMT
Сегодня в Ереване в СКК им. К.Демирчяна стартовало международное товарищеское соревнование по боксу среди юношеских сборных Армении, России, Грузии и Казахстана. Открытие соревнования ознаменовалось выступлением армянской певицы «Шпрот», после чего почетные гости и организаторы турнира поприветствовали участников и гостей соревнования. Во вступительной речи президент НОК Гагик Царукян поздравил всех участников и обещал, что такие мероприятия будут иметь продолжительный характер.
«Я придаю этому турниру большое значение, поскольку он дает нашим юношам возможность приобрести опыт международных встреч и позволяет им психологически подготовиться к чемпионату мира по боксу среди юношей, который стартует 23 мая. Он также важен для организаторов мероприятия, в частности тем, что к чемпионату мира им удастся подготовиться более основательно. Я вам обещаю, что мы приложим максимум усилий, чтобы впредь в Армении чаще проводились международные турниры, чемпионаты мира, Европы, и не только по боксу, но и по другим видам спорта. Что касается бокса, то начнем обращать большее внимание на этот вид спорта и создавать хорошие условия для тренировок, чтобы наши боксеры чаще радовали нас победами: ведь армянские юноши рождаются боксерами», – отметил президент НОК Гагик Царукян.
Перед началом поединков Гагик Царукян и министр спорта Армении Армен Григорян были награждены кубками и дипломами за весомый вклад в развитие спорта в Армении. Гагик Царукян, в свою очередь, наградил кубком и грамотой главного директора СКК им. К. Демирчяна Мурада Мурадяна – за развитие и популяризацию спорта в стране.
Министр спорта Армении Армен Григорян также выступил с приветственной речью, отметив ту важную роль, которую играют подобные мероприятия в деле развития спорта в Армении. «У меня сложилось очень хорошее впечатление от организаторской работы и я рад, что первый международный турнир, который проводится после реконструкции СКК, проходит на таком высоком уровне», – отметил он.
Сегодня в первой половине дня состоялись поединки между боксерами России и Казахстана, а во второй – между боксерами Армении и Грузии.