1 Հոկտեմբեր 2020 - 18:02 AMT
Ստեփանակերտում վիրահատությամբ բժիշկներին հաջողվել է փրկել ֆրանսիացի լրագրողի կյանքը, որը ծանր վիրավորվել էր ադրբեջանական հրետակոծությունից սեպտեմբերի 29-ին Մարտունիում:
Այս մասին հայտնում է Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ամեն ինչ անում են վիրավորված լրագրողներին հնարավորինս շուտ Ղարաբաղից տեղափոխելու համար։
Սեպտեմբերի 29-ին Մարտունիում ադրբեջանական հրետակոծության տակ է ընկել լրագրողների խումբ, Le Monde-ի երկու լրագրող վիրավորվել է և հիվանդանոց։ Նրանցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր էր։
Ռուսական «Դոժդի» լրագրողը նույնպես ընկել էր կրակի տակ, սակայն չէր վիրավորվել, նա հայտնել է, որ իր հետ այլ լրագրողներ են եղել, նրանք պատսպարվել են նկուղում։ Վիրավորվել է նաև «Արմենիա» հեռուստաընկերության օպերատորը և 24news.am կայքի լրագրողը։ Ավելի ուշ ադրբեջանական կողմը թիրախավորել էր նաև Agence France Press գործակալության լրագրողներին տեղափոխող մեքենան։

Арцахским врачам удалось спасти жизнь тяжелораненого в результате азербайджанского артобстрела журналиста французского издания Le Monde Алана Кавана.
Каван и его другой коллега Рафаэль Якобзаде были ранены в городе Мартуни в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской республике). Во время обстрела ВС Азербайджана представители СМИ находились в здании мэрии Мартуни.
Каван получил серьезное ранение, его в тяжелом состоянии доставили в Степанакертскую больницу, где прооперировали. Якобзаде получил осколочное ранение в ногу. Его проперировали в больнице Мартуни. Армянский проводник французских журналистов погиб.
В Мартуни под азербайджанский обстрел попали и другие иностранные и армянские журналисты. Двое из армян получили ранения.