ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հերթական հայտարարությունում նշել են՝ քաղաքացիական անձանց վրա հարձակումները կամ սպառնալիքներն անթույլատրելի են ցանկացած պարագայում։ Նրանք խստորեն դատապարտում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքում շփման գծից հեռու գտնվող օբյեկտների դեմ:
Համանախագահներն անհանգստություն են հայտնում քաղբնակչության շրջանում զոհերի թվի ավելացման վերաբերյալ լուրերի կապակցությամբ: Նրանք կողմերին կոչ են անում լիովին պահպանել քաղբնակչության պաշտպանության հարցում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ բռնության էսկալացիային արտաքին կողմերի մասնակցությունը խարխլում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերը։
Վկայակոչելով երեք համանախագահ երկրի՝ ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի նախագահների՝ հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարությունը՝ համանախագահները կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և առանց նախապայմանների կրկին վերսկսել առարկայական բանակցությունները:
Բացի այդ, կողմերին կոչ է արվում անհապաղ հասնել հումանիտար հրադադարի, որ ԵԱՀԿ-ի և Կարմիր խաչի համատեղ ջանքերով ապահովվի զոհվածների աճյունների վերադարձը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) выступили с официальным заявлением в связи с крупномасштабными военными действиями в зоне карабахского конфликта и отметили, что нападения на мирных жителей или адресованные им угрозы недопустимы ни при каких обстоятельствах.
«Сопредседатели решительно осуждают продолжающееся насилие в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также взятие под прицел территории Армении и Азербайджана – вдали от линии соприкосновения, и выражают тревогу в связи с сообщениями о росте числа жертв среди гражданского населения», – говорится в заявлении.
Отмечается, что сопредседатели призывают стороны полностью соблюдать свои международные обязательства по защите гражданского населения.
«Сопредседатели также подчеркивают, что участие в эскалации насилия со стороны внешних сторон подрывает усилия по достижению прочного мира в регионе.
Ссылаясь на заявление президентов трех стран-сопредседателей от 1 октября, сопредседатели еще раз призывают к немедленному прекращению боевых действий и возобновлению предметных переговоров, добросовестно и без предварительных условий», – отмечается в сообщении.
Сопредседатели также настоятельно призывают к немедленному прекращению огня в гуманитарных целях, чтобы обеспечить эвакуацию останков погибших военнослужащих в координации с ОБСЕ и МККК.