Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը ռազմական հանցագործություն է։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հոկտեմբերի 3-ից ծանր հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներով կանոնավոր ու հատուկ թիրախավորում են Ստեփանակերտի հիմնական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանցավոր նպատակ ունենալով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներին զրկել կենսագործունեության նվազագույն պայմաններից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կտրականապես պահանջում է միջազգային իրավապաշտպան համայնքից պատշաճ փաստագրել և գնահատականի արժանացնել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից շարունակաբար կատարվող այդ ռազմական հանցագործությունները:
Պաշտպանության բանակն իր հերթին հայտարարել է, որ հակառակորդը շարունակում է արգելված զինատեսակներից թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
ՊԲ-ն արդեն իսկ հասցնում է հզոր հարվածներ Ադրբեջանի խորը թիկունքում տեղակայված կարևորագույն ռազմական օբյեկտներին: «Լարվածությունը հակամարտության գոտում ևս մեկ աստիճանով բարձրացնելու ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян заявил, что удары ВС Азербайджана по гражданским инфраструктурам и населенным пунктам Карабаха являются военным преступлением.
«Вооруженные силы Азербайджана со вчерашнего дня ракетными и авиационными средствами явно берут под прицел гражданские инфраструктуры столицы Арцаха Степанакерта, преследуя преступную цель лишить десятки тысяч мирных жителей минимальных условий жизнеобеспечения», – отметил Бегларян.
Омбудсмен категорично требует от международной правозащитной общественности дать надлежащую оценку этим продолжающимся военным преступлениям вооруженных сил Азербайджана.
Ранее 4 октября ВС Азербайджана неоднократно нанесли удары по столице Карабаха Степанакерту. Пострадали мирные жители, разрушены здания.