18 Փետրվար 2009 - 11:29 AMT
Արման Մուրադյան. Մենք ամեն ինչ անում ենք Հայաստանում բռնցքամարտի մասսայականությունը բարձրացնելու համար
Այսօր Հայաստանի բռնցքամարտի պատանեկան հավաքականը փետրվարի 16-ին Երեւանում մեկնարկած բռնցքամարտի միջազգային ընկերական մրցաշարի շրջանակներում կանցկացնի մենամարտերի իր երրորդ սերիան: Այս անգամ հայ բռնցքամարտիկները ռինգում կհանդիպեն ռուսաստանցի պատանիների հետ: Այսօր կայցած մամլո ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի բռնցամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանը վստահություն է հայտնել, որ հայ բռնցքամարտիկները հաջող ելույթներ կունենան ինչպես այս մրցաշարում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում:
«Մենք կազմակերպել ենք այս մրցումները մի քանի պատճառներով. առաջինը, որպեսզի նախապես ստուգենք կազմակերպչական աշխատանքները պատանիների աշխարհի առաջնությունից առաջ: Երկրորդը, քանի որ անցած օլիմպիադայի ժամանակ մենք մեր ուշադրությունը կենտրոնացրել էինք մեծերի վրա, պատանիները մեր ուշադրությունից դուրս մնացին: Ուստի նրանք այնքան էլ լավ չեն նախապատրաստված առաջիկա Աշխարհի առաջնությանը: Նրանց համար նման մրցաշարերը կարեւորվում են միջազգային մրցումներին նախապատրաստվելու տեսակետից: Բացի այդ, մարտի 2-7-ը տեղի կունենա Հայաստանի բռցքամարտի պատանինների առաջնությունը, որի արդյունքում վերջնականապես կձեւավորվի երկրի պատանեկան հավաքականը Աշխարհի առաջնությունում, որը տեղի կունենա մայիսի 23-30 Երեւանում»-հայտարարել է նա:
Մուրադյանը անդրադարձել է նաեւ այն խնդիրներին, որի լուծմանն արդեն ձեռնամուխ է եղել ֆեդերացիայի նորընտիր վարչակազմը:
«Այսօր մենք կարեւորում ենք մարզիչների աշխատանքը եւ անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի նպաստենք, որ իրենք միջազգային փորձ ձեռք բերեն: Մենք մտադիր ենք վարպետության դասեր կազմակերպել նրանց համար Հայաստանում եւ արտերկրում: Ինչպես գիտեք, մենք արդեն նոր շենք ունենք: Ֆեդերացիայի աշխատակիցների թիվը ավելացել է, հասնելով 13-ի: Մենք արդեն կոմիտե ունենք, որը զբաղվում է միջազգային հարցերով: Աստիճանաբար մենք զինում ենք ժամանակակից պայմաններով եւ մարզական գույքով երկրի բռնցքամարտի դպրոցները: Նաեւ աշխատանք ենք տանում այս մարզաձեւի ժողովրդականացման ուղղությամբ, քանի որ սպորտը նպաստում է, որ ազգն ընդհանուր առմամբ եւ նոր սերունդը առողջ լինեն: Իսկ սպորտի ժողովրդականացումը ոչ միայն մեր աշխատանքն է, դա նաեւ լրագրողների աշխատանքն է: Այժմ մեր նպատակն է պահպանել եւ զարգացնել մեր հաջողությունները«,-ասել է Ա.Մուրադյանը:
Անդրադառնալով Երեւանում անցնող մրցաշարն` նա որպես օրինակ բերել է Ղազախստանի հավաքականը. «Նայեք ղազախներին: Նրանց համար բռնցքամարտը լոկ մարզաձեւ չէ: Դա կենսակերպ է: Օրինակ, երեկվա մենամարտերից մեկում Ղազախստանի ներկայացուցչիը ակնհայտ առավելություն ուներ մեր մարզիկի հանդեպ: Դա իր պարզ բացատրությունն ունի` հայ պատանին ընդամենը երկու մենամարտ է ունեցել: Իսկ նրա մրցակիցը արդեն 70 անգամ դուրս է եկել ռինգ տարբեր միջազգային մրացաշարերում: Մենք մտադիր ենք 2-3 տարին մեկ միջազգային մրցումներ անցկացնել, մասնակցել նման մրցումների արտերկրում, փորձ ձեռք բերելու համար: Մենք արդեն հրավերներ ունենք ՌԴ բռնցքամարտի ֆեդերացիայից մարտի վերջում համատեղ ուսումնամարզական հավաք անցկացնելու վերաբերյալ:
Բռնցքամարտի ֆեդերացիան նախատեսում է նաեւ նախապատրաստման գործընթացում ներգրավել բոլոր հայ վետերաններին, հայտնի բռնցքամարտիկներին` մարզական գործընթացը բարելավելու եւ այդ մարզաձեւի առավել ինտենսիվ զարգացման նպատակով:
Նշենք, որ Հայաստանի բռնցքամարտի պատանեկան հավաքականը մեկ հաղթանակ է տարել Վրաստանի հավաքականի հանդեպ եւ պարտություն է կրել Ղազախստանի թիմից:

18 Февраль 2009 - 11:29 AMT
Сегодня юношеская сборная Армении по боксу в рамках стартовавшего 16-го февраля в Ереване международного товарищеского соревнования по боксу проведет свою третью серию поединков. На этот раз армянские боксеры на ринге встретятся с российскими юношами. На состоявшейся сегодня пресс-конференции президент федерации бокса Армении Арман Мурадян выразил уверенность в предстоящих удачных выступлениях армянских боксеров как в ходе действующего соревнования, так и на международной арене.
«Мы организовали это соревнование, по нескольким причинам: во первых, чтобы предварительно проверить организаторские работы перед ЧМ среди юношей. Во-вторых, так как во время прошлой олимпиады мы все свое внимание сконцентрировали на взрослых, юноши остались за пределами нашего внимания. И поэтому они недостаточно подготовлены для участия в предстоящем ЧМ. Для них такие турниры играют очень важную роль с точки зрения подготовки к международным соревнованиям. Кроме того, со 2 по 7 марта пройдет чемпионат Армении по боксу среди юношей, в результате чего окончательно сформируется юношеская сборная страны на ЧМ, который пройдет с 23 по 30 мая в Ереване», – заявил он.
Мурадян также коснулся ряда проблем, над решением которых новоизбранная администрация федерации бокса уже начала работать.
«Мы сегодня обращаем очень большое внимание на работу тренеров и делаем все, чтобы способствовать приобретению ими международного опыта. Мы также планируем организовать для них мастер-классы как в Армении, так и за рубежом. Как вы знаете, у нас уже есть новое здание. Число сотрудников федерации увеличилось до 13 человек. У нас уже есть комитет, занимающийся международными вопросами. Постепенно мы оснащаем современными условиями и спортивной атрибутикой боксерские школы страны. Также ведутся работы по популяризации бокса в областях Армении. Наша вся работа направлена на популяризацию спорта в стране, так как именно спорт способствует росту здорового поколения и нации в целом. А популяризация спорта – это не только наша работа. Это также работа журналистов. Сейчас наша цель сохранить и развивать наши успехи», – отметил Арман Мурадян.
Говоря о проходящем в Ереване турнире, президент федерации бокса в качестве примера для подражания привел сборную Казахстана: «Вы посмотрите на казахстанцев. Для них бокс – это не просто спорт. Это образ жизни. К примеру, на одном из вчерашних поединков нашего боксера против представителя Казахстана явное преимущество было у казахстанского боксера. Этому есть простое объяснение: у армянского юноши на счету всего два боя. А его соперник уже 70 раз выходил на ринг в самых разных международных турнирах. Международные соревнования мы планируем проводить 2-3 раза в год. Да и сами будем принимать участие в таких турнирах за рубежом, для того чтобы приобрести опыт. У нас уже есть приглашение от российской федерации бокса на совместный учебно-тренировочный сбор в городе Чехов в конце марта.
Федерация бокса также планирует привлечь в подготовительный процесс всех армянских ветеранов, известных боксеров с целью улучшения качества тренировочного процесса и более интенсивного развития этого вида спорта в стране.
Отметим, что у юношеской сборной Армении по боксу в активе имеется одна победа над сборной Грузии, и поражение от казахстанской команды.