10 Հոկտեմբեր 2020 - 17:45 AMT
Հայկական կողմը հայտարարում է, որ մարտի դաշտում մահացածների դիակներն ադրբեջանական կողմը կարող է հավաքել միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայությամբ։ Այս մասին հայտնեց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ նման որոշում կայացվել է այն բանից հետո, երբ հրադադարից հետո Պաշտպանության բանակը տեղամասերից մեկում թույլ է տվել, որ հակառակորդը մոտենա և վերցնի իր դիակները, սակայն գործընթացը դադարեցվել է, քանի որ նման դեպքերը նույնպես օգտագործվում են սադրանքների դիմելու նպատակով։
Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ այս պահի (21:00-խմբ․) դրությամբ հրադադարը հիմնականում պահպանվում է, չնայած առանձին տեղերում հակառակորդը սադրանքների է դիմել և ստացել պատասխանը։
«Մասնավորապես, մինչև հրադադար հայտարարելն Ադրբեջանի հետախուզադիվերսիոն ուժերից փոքր խմբեր փորձել են ներթափանցել Հադրութ քաղաք։ Հրադադարից հետո մեր կողմից այդ խմբերը չեզոքացվել են, ընթացել են ոչ մեծ, մասշտաբային մարտեր։ Այս մասին ՊԲ-ն լրացուցիչ հայտարարեց, հստակ նշվեց, որ պրովոկացիան կատարվել է մինչև հրադադարն այն հաշվարկով, որ հրադադարը հայտարարելուց հետո որպես փաստ արդեն արձանագրված լինի»,- նշել է նա։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հրադադար հայտարարելուց ժամեր առաջ հակառակորդի գործողություններն ավելի են սաստկացել, հայկական զինված ուժերը հետ է մղել բոլոր գրոհները։
Հոկտեմբերի 9-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ի կեսօրը հակառակորդը տվել է մոտ 200 զոհ, 3 ԱԹՍ, 4 ավտոտեխնիկա և այլ մանր միջոցներ։
ՀՀ-ն և Ադրբեջանը Մոսկվայում արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ հանդիպմանը պայմանավորվել էին հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ից ԼՂ հակամարտության գոտում հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման մասին՝ դիակների և գերիների փոխանակման նպատակով։
Հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ին Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին կրակի դադարի հրաման էր տրվել, սակայն, ադրբեջանական ստորաբաժանումները 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ և դիվերսոն ներթափանցում Հադրութի ուղղությամբ։

10 октября после установления режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта Армия обороны Республики Арцах на отдельных участках позволила противнику подойти и забрать тела своих военнослужащих, однако процесс был остановлен, так как азербайджанская сторона использовала эти случаи для провокации. Об этом сообщил 10 октября в ходе брифинга официальный представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, после этого было принято решение, что азербайджанская сторона сможет забрать тела своих погибших на поле боя военнослужащих только в присутствии представителей Международного комитета Красного Креста (МККК).
Ованнисян также заявил, что за несколько часов до объявления прекращения огня ВС Азербайджана начали предпринимать более активные действия, однако армянские силы отбили все атаки.
С 9 октября до полудня 10 октября противник потерял около 200 военнослужащих, 3 БПЛА, 4 единицы автомобильной техники и другие малые средства.
В ночь на 10 октября Армения и Азербайджан договорились о прекращении огня с полудня для обмена пленными и телами погибших и заявили, что при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования. Однако и после вступления в силу режима прекращения огня Азербайджан не перестает наносить удары в том числе по территории Армении. Ночью в направлении Гадрута была предпринята попытка диверсионно-разведывательного проникновения.