Վերջին տարիներին Ադրբեջանն ակտիվացրել է իր լոբբիստական գործունեությունն ԱՄՆ-ում, այն միանգամից աշխատում է 6 ընկերության հետ, որոնց թվում են Livingston Group, Stellar Jay Communications, BGR, Podesta Group և DLA Piper լոբբիստները։ 2019-ին երկիրը լոբբինգի վրա ծախսել է $1․3 միլիոն:
Ըստ The American Conservative-ի՝ տարիներով Ադրբեջանի հաշվին լոբբիստները հանդիպել են համալսարանների, վերլուծական կենտրոնների, Կոնգրեսի անդամների հետ։ Նրանց կազմակերպել են բարենպաստ հոդվածների տպագրություն այնպիսի խմբագրություններում, ինչպիսիք են The Hill-ը, Washington Times-ը, Daily Caller-ը, National Review-ն, Washington Post-ը, New York Times-ը: Ընդ որում, դրանք ի սկզբանե տպագրվում էին՝ առանց հեղինակների Ադրբեջանի հետ ֆինանսական կապերը բացահայտելու։
Այդ ընկերությունները, ըստ օրենքի, հայտարարագրում են իրենց գործունեության ոլորտի մասին փաստաթղթեր, որոնցից պարզ է դառնում՝ ինչ բնույթի ծառայություններ են մատուցում։
Ընկերություններն, իրենց որակմամբ, տարածում են «տեղեկատվական նյութեր», սակայն դրանք ավելի ճիշտ է որակել քարոզչություն։ Դրանք ընգծում են Հայաստանի «սադրիչ գործողությունները», հակամարտության մեջ նրա «անօրինական» դերը, Հայաստանի՝ «ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչներին, երեխաներին սպանելը», «Հայաստանի ղեկավարների՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացի ակտիվ խարխլումը»:
Իսկ Կոնգրեսում լոբբիստների շրջանառված փաստաթղթերում անհավանական պնդումներն ավելի շատ են, նշվում է, որ «Հայաստանը երկար ժամանակ ներգրավված է եղել Մերձավոր Արևելքի ահաբեկչությանը», «Ադրբեջանը հետևողական է եղել հակամարտության մեջ բեկումնային և առարկայական բանակցություններ վարելու հարցում», իսկ «Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավված չէ հակամարտությանը և հայ-ադրբեջանական հակամարտության կողմ չէ»:

В последние годы Азербайджан активизировал свою лоббистскую деятельность в США, которая работает с 6 компаниями (K Street, Livingston Group, Stellar Jay Communications, BGR, Podesta Group и DLA Piper). В 2019 году страна потратила на лоббирование $1.3 млн.
Как пишет The American Conservative, финансируемые Азербайджаном лоббисты годами встречались с представителями университетов, аналитических центров и с членами Конгресса. Они организовали публикации статей, призванных повысить азербайджанскую репутацию, в таких изданиях, как The Hill, Washington Times, Daily Caller, National Review, Washington Post, New York Times. При этом, изначально связи авторов статей и азербайджанского правительства были скрыты от общественности.
Эти компании, согласно закону, декларируют документы о своей сфере деятельности, из которых становится ясно, услуги какого характера они предоставляют. Компании, по собственной оценке, распространяют «информационные материалы», однако такие материалы являются неприкрытой азербайджанской пропагандой. Они рассказывают о «провокационных действиях» Армении, ее «незаконной» роли в конфликте, «убийствах мирных азербайджанских жителей и детей» Арменией, а также об :активных действиях, направленных на срыв процесса мирного урегулирования».
А в документах, представленных лоббистами в Конгресс, невероятных утверждений больше: заявляется, что «Армения долгое время была вовлечена в терроризм на Ближнем Востоке», «Азербайджан был последователен в вопросе проведения переломных и предметных переговоров в конфликте» а «Турция напрямую не вовлечена в конфликт и не является стороной армяно-азербайджанского конфликта».