13 Հոկտեմբեր 2020 - 13:12 AMT
Շախմատի աշխարհի 13-րդ առաջնության չեմպիոն Գարի Կասպարովը, ով ծնունդով Բաքվից է, հայտնել է իր կարծիքը հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին ու խոսել դրանում Թուրքիայի միջամտության անհնարինության մասին, փոխանցում է Sport24-ը։
Ըստ Կասպարովի՝ միանգամայն ակնհայտ է, որ «այս ողբերգության ելակետը Սումգայիթյան ջարդն է»։
1988 թվականի փետրվարի 27-ից 29-ը Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպվել է քաղաքի հայ ազգաբնակչության ջարդ և զանգվածային տեղահանություն։ Դրա նպատակն էր կանխել Արցախյան շարժումը, հայերին ահաբեկելով նոր արյունահեղ գործողությունների հեռանկարով՝ կանխել Արցախյան ազատագրական պայքարի տարածումը։
«Առանցքային է փաստը, թե ով է առաջինը յուրքանչյուր ճիշտ, սխալ, օրինական, անօրինական պահանջի պատասխանել արյունահեղությամբ։ Սումգայիթյան ջարդերը պատմությունը նոր հարթություն տեղափոխեցին։ Հետո կոտորածներ եղան Կիրովաբադում՝ այսօրվա Գյանջայում, ապա Բաքվում։ Եվ դա ստեղծեց համատեղ կյանքի անհնարինություն։ Որովհետև, ինչպես ես ասացի, 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպանությունը չի ճանաչվել։ Եվ քանի դեռ ցեղասպանությունը Թուրքիան չի ճանաչել, խոսել այդ երկրի որևէ պոզիտիվ դերակատարության կամ Հայաստանի հետ նորմալ հարաբերությունների մասին, իմ կարծիքով չի ստացվի։ Մենք այսպիսի փակուղում ենք», – նշել է նա։
Կասպարովը նաև պատմական ակնարկով հիշեցրել է, որ Արցախում 19-րդ դարում էլ են հայեր ապրել, իսկ իրադարձություններն այնպես են դասավորվել, որ Լենինը, ով Թուրքիային դիտարկում էր տարածաշրջանում հեղափոխության լոկոմոտիվ, երկու տարածք՝ Նախիջևանը՝ հայ և ադրբեջանցի բնակիչներով, և Ղարաբաղը՝ բացառապես հայերով բնակեցված, տվել է Ադրբեջանին։ Ըստ շախմատիստի՝ արդյունքում ականապատ դաշտ է ստեղծվել։

13 Октябрь 2020 - 17:16 AMT
13-й чемпион мира по шахматам и глава «Фонда защиты прав человека» Гарри Каспаров (армянин по линии матери), который является уроженцем Баку, прокоментировал ситуацию в зоне карабахского конфликта, отметив, что исходной точкой этой трагедии является Сумгаитский погром 1988 года, когда в азербайджанском городе Сумгаит массово убивали и грабили местных армян.
«Я всегда исходил из того, что в таких конфликтах, когда очень трудно найти исходную точку и всегда будут обвинения с той или другой стороны, принципиальным является то, кто первый проливает кровь», – отметил Каспаров в рамках программы «Особое мнение» в эфире «Эхо Москвы».
«Совершенно очевидно, что исходной точкой этой трагедии является Сумгаитский погром. И ни в коем случае не надо мне рассказывать, что армяне лоббировали Раису Горбачеву (супругу Генсека ЦК КПСС, президента СССР Михаила Горбачева – ред.), (экономист, академик АН СССР Абел) Аганбегян говорил что-то Михаилу Сергеевичу Горбачеву. Принципиальным является факт, кто первым ответил на любые требования – правильные, неправильные, законные, подзаконные – пролитием крови», – заявил Каспаров.
По его словам, Сумгаитские погромы перевели историю в новую плоскость.
«Потом были погромы в Кировабаде, нынешняя Гянджа. А потом были, естественно, погромы в Баку. И это создало абсолютно невозможным совместное проживание. Потому что, как я говорил, геноцид 15-го года Геноцид армян 1915 года в Османской империи – ред.) Турцией до сих пор не признан. И пока этот геноцид не признан Турцией, говорить о какой-то позитивной роли Турции и нормальных взаимоотношениях с Арменией, мне кажется, не приходится. Мы находимся в такой патовой ситуации», – добавил шахматист.