ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվայի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում պետք է ՌԴ ռազմական դիտորդներ տեղակայվեն շփման գծում, սակայն վերջին խոսքն այստեղ պատկանում է հակամարտության կողմերին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Լավրովի՝ անհրաժեշտ է նաև, որ զինվորականների գծով հանդիպումներ լինեն՝ ԼՂ-ում կրակի դադարեցման վերիֆիկացիայի մեխանիզմների համաձայնեցման համար։
Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորումը պետք է զուգահեռ ընթանա արդեն եղած պայմանավորվածությունների հիման վրա։
«Առաջարկները, որ մշակվել են համանախագահների կողմից և շարունակվում են մշակվել, մնում են բանակցային սեղանին։ Դրանց բովանդակությունն արդեն հայտնի է։ Դա Ղարաբաղին մերձակա շրջանների փուլային, աստիճանական ազատումն է՝ ԼՂ անվտանգության ապահովման երաշխիքների պահպանմամբ։ Մինչև Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշումը պետք է պահպանվի նաև հուսալի կապը ՀՀ և Ղարաբաղի միջև»,- ասել է նա ռուսաստանցի լրագրողներին։
Լավրովը հավելել է, որ վերջին տխուր իրադարձությունները պետք է օգնեն ակտիվացնելու բանակցային գործընթացը։

Российские военные наблюдатели могли бы обеспечивать контроль режима прекращения огня в Нагорном Карабахе, но последнее слово за сторонами конфликта. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью нескольким российским СМИ.
«Сейчас даже не миротворцы, а военные наблюдатели, их было бы достаточно», – отметил он.
По его словам, Москва считает, что правильно ввести российских наблюдателей, но окончательное слово за сторонами.
«Безусловно, мы исходим из того, что будут приняты во внимание и в Ереване, и в Баку наши союзнические отношения, отношения стратегического партнерства», – добавил он.
«Наш главный посыл заключается в том, что необходимо немедленно встречаться по линии военных и согласовывать механизм прекращения огня, о котором говорится в нашем документе, и который никто пока даже не начал обсуждать», – подчеркнул глава российской дипломатии.
Лавров также напомнил о главных принципах урегулирования конфликта (вывод армянских сил из 5 районов вокруг бывшей НКАО и деблокирование коммуникаций и экономических связей между республиками, ввод миротворцев, а далее – определение статуса и решение вопроса 2-х других районов).