Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բացառել է Մեծ պալատի կողմից ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի գործով վճռի վերանայման հնարավորությունը։ Այդպիսով՝ ՄԻԵԴ վճռի կատարումը պահանջելու է, որ Ադրբեջանը պատժի մարդասպան Սաֆարովին և դադարեցնի հայերի նկատմամբ ռասիստական քաղաքականությունը։
Այս մասին հայտնում է Սաֆարովի ձեռքով սպանված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
2020-ի մայիսի 26-ի վճռով եվրոպական դատարանը պատմության մեջ առաջին անգամ արձանագրել էր Ադրբեջանում հայաֆոբիա երևույթի առկայությունը՝ Գուրգեն Մարգարյանի և Հայկ Մանուչարյանի իրավահաջորդների ներկայացրած գործի շրջանակում։
«Այն պարտադիր է բոլորի, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքական դերակատարների համար։ Նման բովանդակությամբ միջազգային դատական ակտի առկայությունն ադրբեջանական ոտնձգություններից հայերի պաշտպանությունն ապահովող իրավական լուրջ երաշխիք է, որն ըստ էության բացառում է նաև Արցախի բնակչության անվտանգությունը կասկածի տակ դնող ցանկացած լուծում»:
Սահակյանի փոխանցմամբ՝ այս վճիռն արդեն վերջնական է, չի կարող բեկանվել կամ որևէ կերպ կասկածի տակ դրվել։
ՄԻԵԴ-ը համոզիչ էր համարել, որ սպանությունը կատարվել է էթնիկ ատելության հողի վրա, և Ադրբեջանը՝ Սաֆարովի զինվորական կոչումը և աշխատավարձը բարձրացնելով, հերոսացնելով և ներում շնորհելով, խախտել է ազգությամբ Մարգարյանի և Մակուչյանի կյանքի իրավունքը։ Դատարանը նաև արձանագրել էր, որ Ադրբեջանի գործողությունները կապ ունեն զոհի հայկական ծագում ունենալու հետ։
2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր Մարգարյանին: Երկու սպան էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերենի դասընթացներին: Հայ մյուս սպային սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր: 2006թ. ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի: Սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան ազատել էին, մեծարել իբրև ազգային հերոսի, կոչումը բարձրաձրել, բնակարան և նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

14 Октябрь 2020 - 13:30 AMT
Решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), принятое в 26 мая по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии» о жестоком убийстве в 2004 году армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанцем Рамилем Сафаровым, вступило в силу 12 октября. Выполнение решения потребует, чтобы Азербайджан наказал Сафарова и прекратил расистскую политику в отношении армян. Об этом сообщила представитель истцов в ЕСПЧ Сирануш Саакян.
Европейский суд по правам человека 26 мая огласил решение по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии», которое касается освобождения и помилования Азербайджаном Рамиля Сафарова, жестоко убившего армянского офицера Гургена Маргаряна. Суд констатировал, что Азербайджан нарушил обязательства, предусмотренные статьями 2 (право на жизнь) и 14 (запрещение дискриминации) Европейской конвенции по правам человека.
«Исторический» вердикт Европейского суда касательно армяноненавистнической политики Азербайджана окончательный и неоспоримый», – отметила Саакян.
Суд, обсудив возможность пересмотра дела Верховной палатой, отклонил подобную возможность, сочтя важным, чтобы положения решения вступили в силу и выполнялись. Решение окончательное, пересмотру не подлежит, его выполнение обязательно для всех.
«Наличие международного судебного акта подобного содержания является серьезной правовой гарантией, обеспечивающей защиту армян от азербайджанских посягательств, что, по сути, исключает также любое решение, ставящее под сомнение безопасность населения Арцаха», – отметила Саакян.
13 апреля 2006 года убийца армянского офицера был приговорен Будапештским городским судом к пожизненному заключению без права на амнистию в течение 30 лет. 31 августа 2012 года убийца был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией. Согласно некоторым источникам, Сафаров был экстрадирован в ответ на обещание Азербайджана выкупить венгерские гособлигации на сумму в 2-3 млрд евро. Официальный Будапешт эти сообщения опровергает.