Միջազգային կառույցների մեծ մասի գլխավոր խնդիրը մարդու իրավունքների կեղծ պաշտամունքն է։ Այդ մասին ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Բոլորը խոսում են մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի մասին, ըստ քաղաքական նպատակահարմարության աղմուկ են բարձրացնում նույնիսկ փոքրիկ դեպքերից, իսկ երբ չճանաչված պետության բնակիչները դաժանաբար սպանվում են կամ վիրավորվում, կամ կորցնում ու լքում իրենց տները, ոչ միայն պաշտոնական ու հասցեական արձագանքներ չկան, այլև պարզ մարդկային ցավակցություններն են խտրական կերպով կիրառում: Արդյո՞ք Արցախում սպանված կամ վիրավորված քաղաքացիական անձը նույն իրավունքները չունի, ինչ բոլորը:
Եվ այս ճշմարտությունը չեն ուզում ընդունել առնվազն հրապարակավ և շարունակում են թաքնվել քաղաքական նպատակահարմարության ու անկարևոր մանդատների հետևում, իսկ մարդիկ շարունակում են սպանվել ու կրել բազմաթիվ զրկանքներ: Եզրահանգում՝ ինչպես միշտ, «եղունգ ունես, գլուխդ քորիր»,- ասվում է գրառման մեջ։
ՄԱԿ-ի և ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները հրապարակումներ են արել Ադրբեջանում զոհերի մասին՝ չխոսելով Արցախում խաղաղ բնակչության թվում զոհերից։ Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ-ում ՄԱԿ մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը գրել է, որ «ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի գրասենյակը վշտացած է Գեղարքունիքում 14-ամյա տղայի ծանր վիրավորման դեպքով»։

Основа большинства международных структур – это ложный культ прав человека. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян.
«Все говорят о принципе универсальности прав человека, в соответствии с политической целесообразностью поднимают шум даже по маленьким случаям, а когда жителей непризнанного государства жестоко убивают или притесняют, либо вынуждают покинуть свои дома, нет не только официальных и адресных откликов, но отсутствует даже простое человеческое соболезнование. Разве у убитого или раненного в Арцахе гражданского лица нет тех же прав, что и у всех?» – отметил Бегларян.
По его словам, эту истину не хотят признавать как минимум публично и продолжают скрываться за политической целесообразностью и мандатами, а люди продолжают погибать и нести многочисленные лишения.
«Вывод очевиден – как всегда, придется самим выкручиваться из ситуации», – добавил омбудсмен.
Представители ООН и ЮНИСЕФ неоднократно говорили о жертвах среди гражданских лиц в Азербайджане, не упоминая в своих публикациях жертвы среди мирного населения Арцаха. 15 октября постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп написал, что «офис ООН в Армении крайне обеспокоен тяжелым ранением 14-летнего мальчика в Гегаркунике».