19 Փետրվար 2009 - 13:17 AMT
Հայ սամբիստներ Աշոտ Դանիելյանը (74կգ ք/կ) եւ Վաչե Վարդանյանը (68կգ ք/կ) ավարտել են իրենց ելույթները Աշխարհի գավաթին, որն անցկացվում էր Մինսկում փետրվարի 15-18: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լեւոն Հայրապետյանը, այդ առաջնությունը հայ սամբիստների համար նախապատրաստական բնույթ էր կրում:
«Աշխարհի գավաթը Մինսկում աշխարհի գավաթների փուլերից մեկն է, որոնք անցկացվում են տարին 5-6 անգամ աշխարհի տարբեր քաղաքներում: Եւ որպեսզի լիարժեք նվաճել աշխարհի գավաթակրի կոչումը, անհրաժեշտ է մասնակցել բոլոր փուլերին: Մինսկում Աշոտ Դանիելյանը երեք մենամարտ ունեցավ, եւ բոլորն էլ բելառուս մարզիկների հետ: Դրանցից երկուսում նա հաղթանակ տարավ, բայց պարտություն կրեց երրորդ մենամարտում եւ չկարողացավ դուրս գալ կիսաեզրափակիչ: Դանիելյանն առաջնությունում զբաղեցրեց 5-րդ տեղը: Իսկ Վաչե Վարդանյանը անհաջող ելույթ ունեցավ եւ իր ելույթներն ավարտեց անարդյունք»,- ասել է Լեւոն Հայրապետյանը:
Լեւոն Հայրապետյանը նաեւ նշել է, որ հայ սամբիստներին գործնական մենամարտեր եւ միջազգային փորձ է պակասում կառավարության կողմից անբավարար ֆինանսական աջակցության պատճառով: «Մեզ ֆինանսներ են պակասում այլ ոչ պաշտոնական առաջնություններին մասնակցելու համար: Պետությունը հիմնականում միջոցներ է հատկացնում օլիմպիական մարտական մարզաձեւերի համար, ինչպիսին են ըմբշամարտը, բռնցքամարտը եւ ձյուդոն, իսկ սամբոն մնում է կառավարության ուշադրությունից դուրս: Մինչդեռ համաշխարհային առաջնություններին նախապատրաստվելու համար նման առաջնությունները շատ կարեւոր դեր են խաղում: Դեկտեմբերին եւ հունվարին մենք ուսումնա-մարզական հավաքներ չենք ունեցել: Միլանում Եվրոպայի առաջնությունից առաջ էլ, որը տեղի կունենա մայիսի 14-18, մենք միայն մեկ միջազգային մրցույթ ունենք. մենք կմասնակցենք սամբոյի հիմնադիր Արկադի Խարլամպիեւի անվան առաջնությունում, որը տեղի կունենա Մոսկվայում ապրիլի 24-27»,- նշել է Հայրապետյանը:

Армянские самбисты Ашот Даниелян (в/к 74кг) и Ваче Варданян (в/к 68кг) завершили свои выступления на Кубке мира, который проходил в Минске с 15-по 18 февраля. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net президент Федерации самбо в Армении Левон Айрапетян, этот турнир для армянских самбистов носил подготовительный характер.
«Кубок Мира в Минске является одним из этапов мировых кубков, которые проводятся 5-6 раз в год в разных городах мира. И для того, чтобы полностью завоевать право на титул обладателя кубка, нужно принимать участие во всех этапах. В Минске у Ашота Даниеляна было три поединка, и все с белорусскими спортсменами. В двух из них он одержал победу, но потерпел поражение в третьем поединке и в полуфинал не вышел. Даниелян занял 5 место в турнире. А Ваче Варданян неудачно выступил и завершил свои выступления безрезультатно» – сказал Левон Айрапетян.
Левон Айрапетян также отметил, что армянским самбистам не хватает практики и опыта международных соревнований по причине недостаточной финансовой поддержки со стороны правительства. «Нам не хватает финансов для участия в других неофициальных турнирах. Государство в основном выделяет средства для олимпийских видов единоборств, таких как борьба, бокс и дзюдо, а самбо остается за пределами внимания правительства. А для подготовки к мировым первенствам такие турниры играют очень важную роль. В декабре и в январе у нас не было учебно-тренировочных сборов. Да и до чемпионата Европы в Милане, который пройдет с 14 по 18 мая, у нас намечается только одно международное соревнование: мы примем участие в турнире имени основателя самбо Аркадия Харлампиева, который пройдет в Москве с 24 по 27 апреля», – отметил Айрапетян.