19 Փետրվար 2009 - 16:00 AMT
Հայկական «Գանձասար» (Կապան) ֆուտբոլային ակումբը կմասնակցի «Թուրքմենբաշիի գավաթի» միջազգային 15-րդ մրցաշարին, որը տեղի կունենա փետրվարի 20-28-ը Աշխաբադում: «Գանձասարը», որը ՀՀ առաջնության բրոնզե մրցանակակիր է, հայտնվել է «B» խմբում, որտեղ նրա մրցակիցներն են լինելու տաջիկական «Պարվոզը», Բահրեյնի երիտասարդական հավաքականն ու Թուրքմենիայի չեմպիոն «Աշխաբադը»:
«A» խմբում են Լատվիայի «Սկոնտոն», կիրգիզական «Աբդիշ-Ատան», իրանական «Հեմմաթը» եւ թուրքմենական MTTY-ն:
«Թուրքմենբաշիի գավաթի» հաղթողը գավաթի հետ կստանա 20 հազար դոլար, արծաթե մրցանակակիրը` 10 հազար դոլար, բրոնզե մրցանակակիրը` 5 հազար դոլար:
Նշենք, որ «Թուրքմենբաշիի գավաթի» մրցաշարին պետք է մասնակցեր Աշտարակի «Միկան», որը մասնակցել է այս մրցաշարին երկու անգամ` 2005 եւ 2008 թթ.: Սակայն այս տարի ակումբի ղեկավարությունը որոշել է հրաժարվել մասնակցությունից Հայաստանի առաջնությանը նախապատրաստվելու եւ այդ կապակցությամբ նախատեսված արտերկրյա հավաքներին մասնակցելու նպատակով:
Այդ կապակցությամբ ՀՖՖ որոշել է, որ «Թուրքմենբաշիի գավաթի» մրցաշարին կարող է մասնակցել «Գանձասարը»: «Թուրքմենբաշիի գավաթի» մրցաշարը անց է կացվում արդեն 15-րդ անգամ: 14 տարվա ընթացքում միայն երեք անգամ է գավաթը դուրս եկել երկրի սահմաններից` 1998թ. այն տարավ Իրանի «Իսթեգլալը» Թեհրանից, 2002-ին` վրացական «Տորպեդոն» Քութաիսից, 2006-ին` մոլդավական «Դաչիան» Քիշնեւից:

19 Февраль 2009 - 16:00 AMT
Армянский футбольный клуб “Гандзасар” (Капан) примет участие в 15-ом международном турнире “Кубок Туркмебаши”, который пройдет с 20 по 28 февраля в Ашхабаде. “Гандзасар”, который является бронзовым призером чемпионата Армении, оказался в группе “В”, где его соперниками будут таджикский “Парвоз”, молодежная сборная Бахрейна и чемпион Туркмении “Ашхабад”.
Группу “А” составили латвийский “Сконто”, киргизский “Абдыш-Ата”, иранский “Хеммат” и туркменский МТТУ.
Победитель «Кубка Туркмебаши» вместе с кубком получит $20 тысяч, серебряный призер – $10 тысяч, бронзовый – $5 тысяч.
Отметим, что в турнире на кубок президента Туркменистана должна была поехать аштаракская «Мика», которая принимала участие в этом турнире дважды — в 2005 и 2008 годах. Но в этом году руководство клуба приняло решение отказаться от участия в турнире ввиду подготовки команды к чемпионату Армении и запланированных в связи с этим зарубежных сборов.
В связи с этим ФФА было принято решение допустить к участию в «Кубке Туркменбаши» ФК “Гандзасар”. Турнир «Кубок Туркменбаши» проводится в 15-ый раз. За четырнадцать лет только три раза почетный трофей покидал пределы страны: в 1998 году его увозил иранский «Истеглал» из Тегерана, в 2002 году — грузинское «Торпедо» из Кутаиси, а в 2006 году – молдавская «Дачия» из Кишинева.