Հոկտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը զրուցել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ, քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։
Լավրովը շեշտել է հոկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների միասնական հայտարարության արդիականությունը։
Զրույցների ընթացքում ընդգծվել է հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում արված հումանիտար հրադադար նախատեսող հայտարարությանը հետևելու անհրաժեշտությունը, վերահաստատվել է նաև համանախագահների միջնորդությամբ առարկայական բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը։

17 октября министр иностранных дел России Сергей Лавров с главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Джейхуном Байрамовым обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
В ходе телефонной беседы была подчеркнута необходимость строгого следования положениям московского заявления от 10 октября, предусматривающего прекращение огня в гуманитарных целях, и подтверждена важность достигнутой в Москве договоренности о начале субстантивных переговоров по ситуации в Карабахе с целью скорейшего достижения мирного урегулирования на основе базовых принципов при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Лавров акцентировал сохраняющюяся актуальность заявления президентов России, США и Франции по Нагорному Карабаху от 1 октября.