Արցախի բնակավայրերում գիշերը համեմատաբար հանգիստ է եղել` խաղաղ բնակավայրերի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ կրակ չի վարվել, տեղեկացնում է ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը։
«Հանրապետության հյուսիսային ու հարավային ուղղություններով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է գիշերը ձեռք բերված մարդասիրական հրադադարը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան՝ 07:20-ի սահմաններում, հրետանային ակտիվ կրակից հետո ադրբեջանական զինուժը հարավային ուղղությամբ անցել է հաձակման: Երկուստեք կան զոհեր ու վիրավորներ։ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ հակառակորդը բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ (Խուդաֆերինի ջրամբար):
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը որոշել են հոկտեմբերի 18-ին՝ տեղական ժամանակով 00:00-ից, հաստատել մարդասիրական զինադադար։ Նշվում է, որ որոշումը կայացվել է՝ ի շարունակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները ներկայացնող Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահների հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հոկտեմբերի 5-ի արված հայտարարության և համաձայն հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ընդունված համատեղ հայտարարության:

18 Октябрь 2020 - 07:00 AMT
Ночь на 18 октября в населенных пунктах Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) была относительно спокойной. Об этом сообщила пресс-служба Госслужбы по чрезвычайным ситуациям НКР.
Отмечается, что огня в направлении мирных населенных пунктов и объектов гражданской инфраструктуры Карабаха не было.
При этом, в северном и южном направлениях республики Азербайджан грубо нарушил гуманитарное перемирие, достигнутое ночью.
Армения и Азербайджан договорились о гуманитарном перемирии с 00:00 18 октября. Решение было принято в продолжение заявлений президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября, заявления сопредседателей от 5 октября и совместного заявления, сделанного в Москве 10 октября.
Предыдущая попытка установления режима гуманитарного перемирия 10 октября была сорвана азербайджанской стороной спустя 5 минут после вступления в силу.