Հոկտեմբերի 18-ի երեկոյան Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ) է խոցվել, հայտնել է Պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սուրեն Սարումյանը։
Ավելի վաղ ՊԲ-ից հայտնել էին, որ չնայած հումանիտար հրադադարի մասին ձեռք բերված նոր պայմանավորվածությանը՝ հոկտեմբերի 18-ին հակառակորդը անօդաչու թռչող սարքերով շարունակաբար փորձել է խախտել Արցախի օդային տարածքը: Արցախի բանակի հակաօդային ուժերը 2 անօդաչու են խոցել։
Հայտարարվել էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը որոշել են հոկտեմբերի 18-ին՝ տեղական ժամանակով 00:00-ից, հաստատել մարդասիրական զինադադար: Զինադադարը կրկին Ադրբեջանի կողմից չի պահպանվել, ձեռնարկվել է հարձակում։

18 Октябрь 2020 - 17:38 AMT
Азербайджанский беспилотник сбит средствами противовоздушной обороны (ПВО) Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) в небе над столицей НКР Степанакертом. Об этом сообщил пресс-секретарь Армии обороны Арцаха Сурен Сарумян.
Несмотря на новую договоренность о гуманитарном прекращении огня в зоне карабахского конфликта, в течение 18 октября ВС Азербайджана неоднократно пытались нарушить воздушное пространство Карабаха беспилотными летательными аппаратами. Ранее 18 октября в небе над Карабахом были сбиты 2 БПЛА Азербайджана.