19 Հոկտեմբեր 2020 - 14:35 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել մեկնել Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվա՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպումներ ունենալու և բանակցելու։
Անձամբ Մոսկվա գնալու և կարգավորման ճանապարհներ գտնելու համար հանդիպումներ ունենալու պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Փաշինյանը ՏԱՍՍ-ին հարցազրույցում նշել է. «Մեր դիրքորոշմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եվ ես պատրաստ եմ բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը ներդնել նման արդյունքի հասնելու համար, այդ թվում՝ գնալ, հանդիպել, զրուցել: Բայց մենք բոլորս պետք է հասկանանք, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի կոմպրոմիսի հիման վրա, ոչ թե կողմերից մեկի կոպիտուալացիայի»:
Ըստ Ալիևի՝ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է «հանդիպել Մոսկվայում, ցանկացած այլ վայրում՝ վերջ դնելու հակամարտությանն ու խնդրի լուծման ուղիներ գտնելու»: Ըստ նրա՝ Բաքվում «պատրաստ են ցանկացած կոնտակտների»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил готовность отправиться в Москву для встречи с азербайджанской стороной по вопросу Нагорного Карабаха.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также выразил готовность лично поехать в Москву для поиска путей решения вопроса.
По словам Пашиняна, нагорно-карабахский вопрос должен решаться исключительно мирным путем.
«Наша позиция – что нагорно-карабахский конфликт должен решаться исключительно мирным путем. И я готов приложить все необходимые усилия, чтобы достичь такого результата. В том числе и поехать, встретиться, поговорить. Но все мы должны понять, что решение должно опираться на компромисс, не на капитуляцию одной из сторон, а на компромисс», – заявил премьер в интервью ТАСС.
Алиев, в свою очередь, заявил: «Мы всегда готовы встретиться и в Москве, и в любом другом месте для того, чтобы положить конец противостоянию и найти пути урегулирования».
Он отметил, что в Баку «готовы для любых контактов». При этом Алиев выдвинул ряд предусловий: Баку приостановит военные действия, «если Ереван будет конструктивен на переговорах, выведет свои войска из Карабаха» и т.д.